Ünlülere bağlanmanın benlik-uyumu ve markaya bağlanma üzerindeki etkisi: Kültürler arası bir karşılaştırma
The effect of celebrity attachment on self-congruence and brand attachment: A cross-cultural comparison
  1. Tez No: 763394
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, tüketicilerin ünlü kişilere gösterdiklerin bağlanma davranışının benlik uyumu algısı, desteklenen marka kalitesi algısı ve markaya duygusal bağlanma üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, markaya bağlanmanın marka sadakati üzerindeki etkisini incelemek de tezin diğer bir amacıdır. Bu ilişkiler doğrultusunda çalışmada ünlü desteği stratejisine ilişkin bir model önerilmiş ve tüm bu ilişkiler ağı test edilmiştir. Tezde ayrıca farklı kültürlere sahip olan Türkiye ve Birleşik Krallık'taki tüketiciler karşılaştırılmıştır. Son olarak önerilen ünlülere bağlanma modelini doğrulamak amacıyla metin madenciliği yöntemi kullanılarak ikinci bir çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada Türkiye ve Birleşik Krallık'tan toplanan 626 anket yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular ünlülere bağlanmanın gerçek benlik uyumu, ideal benlik uyumu, marka kalitesi ve markaya bağlanmayı olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca markaya bağlanma marka sadakatinin önemli bir belirleyicisidir. Tezin ulaştığı diğer bir sonuç ise önerilen ünlü desteği modelinin Türk ve İngiliz tüketicilere göre farklılaşmasıdır. Son olarak, bağlanmayı sosyal medya fenomenleri bağlamında YouTube'dan alınan veri ile metin madenciliği yöntemi ile analiz eden tez, birinci çalışmanın temel argümanının doğrulayan bulgulara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to investigate the effects of consumers' attachment to celebrities on their perception of self-congruence, the perception of endorsed brand quality, and emotional attachment to the brand. Additionally, examining the effect of brand attachment on brand loyalty is another aim of the dissertation. In line with these relations, the dissertation proposes a celebrity endorsement model, and all these relational networks were tested. In the dissertation, consumers in Turkey and the United Kingdom, which have different cultures, are also compared. Finally, a second study was conducted using the text mining method to validate the proposed celebrity attachment model. In the first study, 626 questionnaires collected from Turkey and the United Kingdom were analysed with structural equation modelling. Findings show that celebrity attachment positively affects actual self-congruence, ideal self-congruence, brand quality, and brand attachment. In addition, brand attachment is an essential precursor of brand loyalty. Another conclusion of the dissertation is that the proposed celebrity endorsement model differs according to culture: i.e., Turkey and the United Kingdom. Finally, the dissertation analyses attachment through text mining in social media influencer context with YouTube data and has reached findings confirming the main argument of the first study.