Okul öncesi eğitim programı kapsamında okul dışı etkinliklere ilişkin katılımcıların görüşleri ve aileler için öneriler
The opinions of the participants and suggestions for the families on out of school activities within the scope of the pre-school education program
  1. Tez No: 763396
  2. Yazar: FATMA İREM TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAY DEMİRHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenme faaliyetlerini düzenlemede öz yeterlik inanç düzeylerini belirlemek, okul öncesi eğitim kademesinde okul dışı etkinliklere ilişkin öğretmen, okul yöneticileri, ailelerin ve alan uzmanlarının görüşlerini belirlemektir. Buna yönelik olarak, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden birleştirme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, Aksaray ilinde görev yapmakta olan 129 okul öncesi öğretmenine,“Okul Dışı Öğrenme Faaliyetlerine Yönelik Öğretmen Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda 20 okul öncesi öğretmeni, on okul yöneticisi, yedi veli ve altı alan uzmanı ile görüşme yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda okul dışı faaliyetlerine yönelik olarak öğretmenlerin öz yeterlik inançları tüm alt boyutlarda ortalamanın üstünde çıkmıştır. Araştırmada belirlenen araştırma sorularına yanıt bulmak üzere yapılan analizde öğretmenlerin okul dışı öğrenme faaliyetlerine yönelik öz yeterlik inançlarının kıdem değişkenine göre anlamlı fark göstermediği; öğretmenlerin öz yeterlik inançlarının lisansüstü eğitim yapma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Görüşme verilerinin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin okul dışı etkinlikleri planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında eksiklikler yaşadıkları; öğretmenler ve yöneticilerin etkinliklere aile katılımı sağlamanın önemini bildikleri ancak yapılan etkinliklerde aileleri yardımcı faktör olarak gördükleri; öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin okul dışı etkinliklerin gerçekleştirilmesini destekledikleri ancak bazı engeller ile karşılaştıkları; ailelerin okul dışı eğitim, okul öncesi eğitim, aile katılımında ailenin rolü gibi konularda desteğe ihtiyaç duydukları; ailelerin yapılan okul dışı etkinliklere katılmak istedikleri ancak bazı engeller dolayısı ile yeterli derecede katılım sağlayamadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapılan alanyazın taraması ve uzman görüşleriyle diğer katılımcıların görüşlerinin uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine preschool teachers' self-efficacy belief levels in organizing out-of-school activities, as well as the opinions of teachers, school administrators, families, and field experts on out-of-school activities at the preschool education level. For this purpose, a combination design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative methods are used together, was used. In the study, the study group was determined by measuring sampling, one of the purposeful sampling methods.In the quantitative side of the research, the 'Teacher Self-Efficacy Beliefs Scale for Out-of-School Learning Activities' was applied to 129 preschool teachers working in Aksaray. Interviews with 20 preschool teachers, ten school administrators, seven parents, and six field experts were conducted as part of the qualitative aspect of the study. According to the findings, teachers' self-efficacy beliefs about out-of-school activities were higher than the average in all sub-dimensions. The analysis conducted to find answers to the research questions determined in the study discovered that teachers' self-efficacy beliefs in out-of-school learning activities did not show a significant difference according to the seniority variable; however, teachers' self-efficacy beliefs differed significantly according to their postgraduate education status. The descriptive analysis method was used to examine the interview data. In the research, it was found that teachers experienced deficiencies in the planning, implementation and evaluation stages of out-of-school activities; teachers and administrators know the importance of ensuring the participation of families in the activities, but they see families as auxiliary factors in the activities; teachers and school administrators support the realization of out-of-school activities, but faced some obstacles; families need support on issues such as out-of-school education, pre-school education, and the role of the family in family involvement; families want to participate in out-of-school activities but cannot participate adequately due to some obstacles. Lastly, the literature review and expert opinions were found to be consistent with the opinions of the other participants.