Öğretmen eğitimcilerinin sosyal bilgiler öğretmen yeterliklerine ilişkin görüşleri
Opinions of teacher educators on social studies teacher competencies
  1. Tez No: 763397
  2. Yazar: DERYA NUR BATU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KELEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bir meslekte“yeterli”olmak, o mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve değerlere sahip olmak anlamına gelmektedir. Bireylerin sahip oldukları yeterlikler yetkili otoriteler tarafından belirlenir ve yürürlüğe konulur. Yetkili otoritelerce belirlenmiş olan yeterlikler, kişilerin mesleklerinin gerektirdiği görevleri yerine getirirken uymaları gereken tanımlanabilir ölçütler sağlamaktadır. Yeterlikler bir mesleğin belirlenen bir düzeyde yapılabilmesi için belirlenmiş standartlara uygun yapıldığını garantilemeyi amaçlamaktadır. 21. Yüzyılda yeterliklerin önem kazandığı mesleklerden birisi de öğretmenlik mesleğidir. Öğretmenlerin sahip oldukları yeterliklerin niteliği eğitim sisteminin niteliğini de etkilemektedir. Türkiye'de öğretmenlerin sahip olması gereken mesleki yeterlikler; genel yeterlikler ile alana özgü özel alan yeterlikleri olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Son olarak 2017 yılında MEB tarafından genel ve özel alan yeterlikleri olmak üzere yeterlikler ve performans göstergeleri ilan edilmiştir. Bu alanlardan bir tanesi de sosyal bilgiler öğretmenliğidir. Bu araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada 2021 – 2022 yılları arasında Türkiye'deki üniversitelerin sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programındaki Bologna yeterlikleri kapsamında ilan ettikleri yeterlikler incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise sosyal bilgiler öğretmenliği programında görevli öğretmen eğitimcilerinin üniversiteler, MEB ve farklı ülkeler tarafından ilan edilmiş yeterliklere ilişkin görüşleri karşılaştırmalı olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Merriam'ın nitel araştırma sınıflaması temel alınmış ve temel nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında doküman analizi gerçekleştirilmiştir. İncelenen dokümanları, Türkiye'de sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programı bulunan üniversitelerin Bologna sayfalarında yer alan yeterlikler listeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasının çalışma grubu; 2020-2021 Eğitim- Öğretim Yılı'nda eğitim veren Türkiye'de sosyal bilgiler öğretmenliği programı bulunansekiz farklı eğitim fakültesinde görev yapan 10 öğretim üyesi/elemanı kartopu örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasındaki veriler de yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın birinci aşamasında 2021 – 2022 yılları arasında Türkiye'de sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programı bulunan üniversitelerin Bologna yeterlikleri arasında en çok alan bilgisine yönelik yeterliklere ağırlık verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında elde edilen bulgulara göre; öğretmen eğitimcileri akredite edilmiş sosyal bilgiler öğretmenliği programlarının yeterliklerinin benzerlik gösterdiğini; bazı öğretmen eğitimcileri üniversitelerin standart yeterliklere, bazıları ise esnek standartlara sahip olunması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra öğretmen eğitimcileri, kendi görev aldıkları program yeterliklerinin MEB yeterlikleri ile örtüştüğü belirtirken bazıları Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerinin sosyal bilgiler öğretmen adayları için uygun olduğu görüşünü bazıları ise yeterliklerin geliştirilebilir olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmen eğitimcileri; MEB yeterliklerinin, İngiltere Öğretmen Standartları ile benzerlik gösterdiğini düşünürken, ABD'deki NCSS (National Council for the Social Studies) (Sosyal Bilgiler Ulusal Konseyi) standartlarından MEB yeterliklerine ekleme yapılması gerektiği görüşünü paylaşmışlardır. Sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programına eklenmesi gereken dersler arasında özellikle“Teknolojik okuryazarlık”yeterliklerini kazandıracak derslere yer verilmesi gerektiği görüşü ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
To be“qualified”in a profession means to have the knowledge, skills, attitudes and values required by that profession. The competencies that individuals possess are determined and approved by the competent authorities. The competencies established by the competent authorities provide identifiable criteria that people must meet when performing the tasks required by their profession. Competencies ensure that a profession is performed in accordance with established standards in order to be performed at a certain level. One of the important professions of competencies in the 21st century is the teaching profession. The quality of the competencies that teachers have also affects the quality of the education system. The professional competencies that teachers should have in Turkey are determined by the Ministry of National Education, including general competencies and special field competencies. The Social Studies Special Field Competencies published by the Ministry of Education cover the field of competence, scope and performance indicators of Social Studies. This research consists of two stages. In the first stage, the competencies announced by the universities in Turkey within the scope of Bologna competencies in the social studies teaching undergraduate program between 2021 and 2022 were examined. In the second stage of the research, the views of teacher educators working in the social studies teaching program on the competencies declared by universities, MEB and different countries were tried to be determined comparatively. The research was based on Merriam's qualitative research classification and the basic qualitative research approach was adopted. In the first stage of the research, document analysis was carried out. The documents examined consisted of the lists of competencies on the Bologna pages of the universities in Turkey that have social studies teaching undergraduate programs. The study group of the second stage of the research; 10 faculty members/staff working in eight different faculties of education with social studies teaching programs in Turkey in the 2020-2021 academic year were formed by snowball sampling method. The data in the second stage of the research were collected with a semi-structured interview form. The data obtained in the study were subjected to content analysis. In the first phase of the research, it was concluded that the universities with social studies teaching undergraduate programs in Turkey between 2021 and 2022 focused on competencies for content knowledge among the Bologna competencies. According to the findings obtained in the second stage of the research, teacher educators stated that the competencies of accredited social studies teaching programs were similar; some teacher educators stated that universities should have standard competencies, while others stated that universities should have flexible standards. In addition, while some teacher educators stated that the competencies of the program in which they work overlap with the competencies of the Ministry of National Education, some of them stated that the General Competencies for the Teaching Profession are appropriate for pre-service social studies teachers, while others stated that the competencies can be improved. In addition, while teacher educators thought that the MEB competencies were similar to the UK Teacher Standards, they shared the view that the NCSS (National Council for the Social Studies) standards in the USA should be added to the MEB competencies. Among the courses that should be added to the social studies teaching undergraduate program, the opinion that courses that will provide“technological literacy”competencies should be included came to the fore.