Ağrıdağı Efsanesi'nde söz dizimi
Syntax in Ağrıdağı Efsanesi
  1. Tez No: 763416
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yaşar Kemal gerek Türk edebiyatı için gerekse de Dünya edebiyatı için önemli yazarlardan biridir. Yazdığı eserler birçok ülkede çevrilmiş ve bu eserleriyle tüm dünyada tanınmış bir yazar olmuştur. 1970 yılında basılan kitabı Ağrıdağı Efsanesi mitolojik bir öyküyü anlatır tarzda yazılmış olup, Ağrı ve yöresinde geçen bir aşk hikâyesini geleneklerle birleştirerek anlatmaktadır. Bu çalışma, Yaşar Kemal'in Ağrıdağı Efsanesi isimli eserinin sadece söz dizimi incelemesini içermekte olup yazarın yazım tekniklerine, üslubuna ilişkin bir nitelik taşımamaktadır. Bu çalışmada, Ağrıdağı Efsanesi'nin söz dizimi açısından incelenmesi yapılmıştır. Birinci bölümde eserdeki cümlelerin öğeleri teker teker incelenmiştir. Eserde öznelerin, yüklemlerin, nesnelerin, yer tamlayıcıların ve zarfların yerlerine ve tarzlarına dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde, bu öğeleri meydana getiren kelime grupları, anlamsal ve yapısal özellikleri bakımından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, öğelerin bir araya gelmesiyle oluşan cümleler yapısal ve anlamsal olarak incelenmiştir. Cümlelerin türleri, yapıları, bağlanma şekilleri ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Son olarak da eserin içinden seçilen cümlelerle cümle tahlili yapılmıştır. Kelime gruplarının kullanılışı ve cümlelerin yapılarına göre ayrılmasında farklı dil bilimcilerin farklı tarzları olsa da bu çalışmanın ana hatlarının ve ayrıntılarının belirlenmesinde Leyla Karahan'ın Türkçede Söz Dizimi kitabı kullanılmış ve eserin incelenmesi bu kitap baz alınarak yapılmıştır. Leyla Karahan'ın yanı sıra Muharrem Ergin, Haydar Ediskun, Zeynep Korkmaz gibi Türk dil bilgisi konusunda geniş bir birikimi olan dil bilimcilerin eserlerinden de kaynak oluşturma yoluna gidilmiştir. Sonuç kısmında ise yazarın bu eserindeki yazım tarzından, kullandığı kelimelerden, kurduğu cümlelerin yapısından ve üslubundan söz edilmiştir. Bu bağlamda eserin söz dizimi çalışması yapılmasına uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulmuş ve bu çalışmada eserin yazılış tarzının, kolay incelenebilir ve anlaşılabilir bir tarzının olup olmamasının incelenmesinin yanı sıra bunun üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Yaşar Kemal is one of the most important writers for Turkish literature. The literary works that he wrote have been translated into foreign languages and recognized in the world. His book, Ağrıdağı Efsanesi, published in 1970, was written in the style that tells a mythological story describing a legendary love and local tradition. This study demonstrates Yaşar Kemal's syntax analysis of his work named Ağrıdağı Efsanesi, not the narrative technique. In the first part of the study, the structure of the sentences in the work was examined and the elements of the sentences were discussed with the examples from the book. In the second part, the word groups in this book were discussed and analyzed in detail. While examining the word groups, the structure of the word groups and their functions in the sentence were emphasized. In the third chapter, the sentences in the book are examined according to their structures, types, meaning and position of the verbs in the sentence and shown with examples. The types of sentences, their structures, and the way they are connected are examined in detail. Finally, a sentence analysis has been made with the sentences selected from the work. Although different linguists have different styles in using word groups and separating sentences according to their structures, Leyla Karahan's Turkish Syntax book has been used to determine the outline and details of this study and the study of the work was made on the basis of this book. In addition to Leyla Karahan, sources have been created from the works of linguists who have extensive knowledge in Turkish grammar such as Muharrem Ergin, Haydar Ediskun, Zeynep Korkmaz. In the conclusion part, the writing style of the author in this work, the words writer used, the structure and style of the sentences writer used were mentioned. In this context, it has been taken into account whether the work is suitable for syntax work and in this study, besides examining the writing style of the work, whether it has an easy to analyze and understandable style, it is also emphasized.