Ortaokul öğretmenlerinin göçmen ve sığınmacı ailelerin çocukları ile yaşadıkları sorunlar
Problems of secondary school teachers with the children of i̇mmigrant and refugee families
  1. Tez No: 763417
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin göçmen ve sığınmacı ailelerin çocukları ile yaşadıkları sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle Ankara ilinin Keçiören ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 40 öğretmen ile görüşülmüş ve öğretmenlere araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler tema analizi ile analiz edilerek öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlara ilişkin temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Tema analizi sonucunda tespit edilen temalar; iletişime ilişkin sorunlar, öğretim süreçlerine ilişkin sorunlar, sınıf yönetimine ilişkin sorunlar, sosyo kültürel sorunlar ve velilere ilişkin sorunlar olarak belirlenmiştir. İletişime ilişkin sorunlar temasının alt temaları; iletişim kopukluğu, tercüman yardımı, yönerge ve talimatların anlaşılmaması, dil sorunu, ortama uyum sağlayamama ve derse aktif katılamama olarak belirlenmiştir. Öğretim sürecine ilişkin sorunlar temasının alt temaları; Devamsızlık, Akademik Başarıda Düşüklük, Ölçme Değerlendirme ve Müfredat Olarak belirlenmiştir. Sınıf yönetimine ilişkin sorunlar temasının alt temaları; sınıf kurallarına uymama, sessizlik ve içe dönüklük olarak belirlenmiştir. Sosyo kültürel sorunlar temasının alt temaları; pasiflik, kültürel farklılık, okula uyum/adaptasyon, dışlanma ve dil farklılığı olarak belirlenmiştir. Velilere ilişkin sorunlar temasının alt temaları; iletişim sorunu, okul toplantısına katılmama ve iletişim bilgilerine erişememe olarak belirlenmiştir. Elde edilen tema ve alt temalar sonucunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the problems experienced by teachers who work in secondary schools with the children of immigrant and asylum seeker families. For this reason, 40 teachers who worked in schools that were affiliated to the Ministry of National Education in the Keçiören District of Ankara were interviewed and a semi-structured interview form that was prepared by the researcher was applied to the teachers. The data obtained in this way were analyzed with the Theme Analysis and themes and sub-themes were formed regarding the problems faced by the teachers. The themes identified as a result of the theme analysis were defined as problems related to communication, problems related to teaching processes, problems related to classroom management, socio-cultural problems and problems related to parents. The sub-themes of the theme of problems related to communication were communication gap, interpreter assistance, not understanding instructions, language problem, inability to adapt to the environment, and inability to actively participate in the lesson. The sub-themes of the theme of problems related to the teaching process were absenteeism, low academic achievement, assessment and curricula. The sub-themes of the theme of problems related to classroom management were non-compliance with classroom rules, silence and introversion. The sub-themes of the theme of socio-cultural problems were passivity, cultural difference, school adaptation, exclusion and language difference. The sub-themes of the theme of problems related to parents were communication problem, not attending the school meetings, and not being able to access the contact information. Recommendations were made as a result of the themes and sub-themes obtained in the study.