Yaşar Kemal'in Ağrı Dağı efsanesi adlı eserinin kukla sahnelemesi olarak yorumlanması önerisi
Interpretation of Legend of Mount Ararat by Yaşar Kemal as a puppet theatre performance
- Tez No: 231448
- Danışmanlar: PROF. BENGİ BUGAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Efsanelerin, masalların ve kutsal hikayelerin kukla eşliğinde canlandırılması hem Doğu, hem de Batı sahne geleneğinin bir parçası olmuştur. Geleneksel Türk Tiyatrosu içinde, özellikle gölge oyunu ustaları bu anlayışta pek çok oyun sahneye koymuşlardır. Ancak, günümüzde kendi merakları ve çabaları ile kukla prodüksiyonları gerçekleştirmeye çalışan, oyunlarının bazılarında kukla kullanmaktan çekinmeyen tiyatro adamları dışında, kukla sanatında böylesi bir geleneksel anlatımın devamlılığından fazla söz edilemez.Proje, tarihsel bir arka planda, yönetimin ve geleneksel toplum anlayışının yarattığı olumsuzluklar karşısında duydukları çelişkilerin çemberinde, saf ve insani duygu ve düşüncelerini ifade etmeye çalışan insanların hikayesini anlatan, Yaşar Kemal'in ?Ağrı Dağı Efsanesi? romanının kuklanın anlatım olanakları ile nasıl sunulabileceği fikrinden ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, geleneksel masallarımızın, efsanelerimizin ve çağdaş hikayelerimizin devlet ve özel tiyatroların çatısı altında, yetişkin ve çocuk seyirciye bir seçki halinde nasıl sunulabileceği üzerine de bir ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Performance of legends, fairy tales and holy stories by using puppets has been a part of both eastern and southern stage tradition. Within traditional Turkish theater, shadow play masters have staged many plays in this concept. But today except from theatre players, who try to do puppet productions and use puppets in their plays, only by their own interests and efforts, we can?t speak of a continuity of such a traditional expression.This project came from the idea of presenting Yaşar Kemal?s ?Legend of Mount Ararat? , which in an historical background tells about the people who try to express their pure and humanly feelings in a circle of paradoxes they feel against governance and traditional understanding of society, in possibilities of puppet expression. From this point this project is a preliminary study of how our traditional tales, legends, and modern stories can be presented to adults and children in both national and private theatres.