Sivas ili meşelerindeki (Quercus spp.) gal arıları, gal arılarının parazitoitleri ve bu parazitoitler arasındaki parazitoitlik ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of gal wasps, parasitoids of gal wasps, and parasitoids relationships between these parasitoids in oak (Quercus spp.) in Sivas
  1. Tez No: 763448
  2. Yazar: BETÜL FATİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
2019- 2020 tarihleri arasında Sivas ve ilçelerindeki meşe türleri üzerindeki gal arıları, gal arılarının parazitoitleri ve bu parazitoitler arasındaki ilişkileri belirlemek amacı ile yapılan bu çalışmada gal yapıcı olarak Cynipidae familyasına ait 5 cinste 27 tür, Andricus amenti, A. caputmedusae, A. coriarius, A. coronatus, A. foecundatrix, A .grossulariae, A. infectorius, A. inflator, A. kollari, A. lucidus, A. megalucidus, A. moreae, A. quercuscalicis, A. quercustozae, A. sternlichti, A. tomentosus, Aphelonyx persica, Cynips agama, C. disticha, C. divisa, C. quercus, C. quercusfolii, C. longiventris, Neuroterus albipes, N. numismalis, N. quercusbaccarum ve Trigonaspis megaptera tespit edilmiĢtir. Bu türlerin hepsi Quercus macranthetra sub sp.syspirensis üzerindeki gallerden tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada inkülin olarak Synergus cinsine 8 tür, Synergus albipes, S. clandestinus, S. crassicornis, S. pallicornis, S. pallidipennis, S. reinhardi, S. ruficornis ve S. umbraculus tespit edilmiş olup bu türlerden Synergus clandestinus Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Parazitoit olarak ise Chalcidoidea üstfamilyasına ait 6 familyadan 18 tür, Aulogymnus gallarum ve Baryscapus pallidae (Eulophidae), Eupelmus urozonus ve E. annulatus (Eupelmidae), Eurytoma brunniventris, Sycophila biguttata, S. flavicolis, ve S. variegata (Eurytomidae), Ormyrus pomaceus, O. nitidulus, (Ormyridae), Ormocerus latus, Overnalis ve Cecidostiba fungosa (Pteromalidae), Megastigmus dorsalis, M. stigmatizans, Torymus auratus, T. cyaneus ve T. geranii (Torymidae) tespit edilmiştir. Moleküler teşhis için parazitoitlerin larva ve erginlerinde COI gen bölgesi dizi analizleri yapılmıştır. Parazitoitlerin larva ve erginlerine ait COI gen bölgesi dizileri eşlenerek teşhislerin teyiti sağlanmıştır. Moleküler sonuçların değerlendirilmesi ve morfolojik incelemeler sonucunda gal arılarının parazitoitlerinin endoparazitoit Sycophila biguttata hariç hepsinin ektoparazitoit olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was spread to determine the relationship between gall wasps, parasitoids of gall wasps and these parasitoids on the oak species of Sivas and its relationships between 2019-2020. From the Cynipidae family 5 genera and 27 species, Andricus amenti, A. caputmedusae, A. coriarius, A. coronatus, A. foecundatrix, A. grossulariae, A. infectorius, A. inflator, A. kollari, A. lucidus, A. megalucidus, A. moreae, A. quercuscalicis , A. quercustozae, A. sternlichti, A. tomentosus, Aphelonyx persica, Cynips agama, C. disticha, C. divisa, C. quercusfolii, C. quercus, C. longiventris, Neuroterus albipes, N. numismalis, N. quercusbaccarum and Trigonaspis megaptera were determined. All detected galls were detected from Quercus macranthetra sub sp. syspirensis. In addition, it was recorded as inkülin in the study, the whole species was recorded for the first time by us in Sivas fauna. From Synergini tribus and Synergus genus eight species Synergus albipes, S. clandestinus, S. crassicornis, S. pallicornis, S. pallidipennis, S. reinhardi, S .ruficornis and S. umbraculus were determined. Synergus clandestinus was identified as new records for the fauna of Turkey. As parasitoids, 18 species from six families belonging to the superfamily Chalcidoidea, Aulogymnus gallarum ve Baryscapus pallidae (Eulophidae), Eupelmus urozonus and E. annulatus (Eupelmidae), Eurytoma brunniventris, Sycophila biguttata, S. flavicolis, and S. variegata (Eurytomidae), Ormyrus pomaceus, O. nitidulus, (Ormyridae), Ormoceruslatus, O. vernalis and Cecidostiba fungosa (Pteromalidae), Megastigmus dorsalis, M. stigmatizans, Torymus auratus, T. cyaneus and T. geranii (Torymidae) were recorded. For molecular diagnosis, COI gene region sequence analyzes of adults and larvae were performed, The COI gene region sequences of the larvae and adults of the parasitoids were matched to confirm the diagnoses As a result of the evaluation of molecular results and morphological examinations, it was determined that all parasitoids of gall wasps were ectoparasitoids, except for the endoparasitoid Sycophila biguttata