Epilepsi cerrahisi öncesi ve sonrasında hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life of patients before and after epilepsy surgery
  1. Tez No: 763487
  2. Yazar: HATİCE DİLARA OTURBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beyindeki sinir hücrelerinin çeşitli uyarılarından kaynaklanan artışlarla oluşan epilepsi, anormal elektriksel deşarjlara bağlı nöbetlerle ortaya çıkan, motor, bilişsel ve davranışsal belirtiler gösteren yaygın nörolojik hastalıklardan biridir. Beyinde sık epileptik nöbet oluşturma durumundan dolayı hastaları psikolojik, sosyal, biyolojik ve fizyolojik olarak etkileyen ve hastaların yaşam kalitesine önemli etkisi olan bir hastalıktır. Kullandıkları antiepileptik ilaçlara rağmen nöbet kontrolü sağlanamadığı dirençli epilepsi hastalığı durumunda hastalar politerapi almaya başlamakta ve bu hastaların nöbet geçirme endişesi ile birleşerek toplumdan uzaklaşma ve yaşam kalitesinde düşüşler görülmektedir. Epilepsi cerrahisi ise sık devam eden nöbet oluşturma durumunu azaltmaya veya iyileştirmeye yönelik gerçekleştirilen bir cerrahi girişimdir. Bu araştırma epilepsi cerrahisi öncesi ve sonrasında hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı özellikte ve kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Nisan 2022 ve Haziran 2022 tarihleri arasında özel bir vakıf üniversitesi hastanesinde Nöroloji/Nöroşirürji bölümüne başvuran ve araştırmaya dahil edilme ktiterlerini karşılayan 24 hastadan oluşmuştur. Çalışmada hastaların ameliyat öncesi Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31) toplam puanı 50±9,33 iken ameliyat sonrası QOLIE-31 ölçek toplam puanı ise 73,75±6,47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is one of the common neurological diseases that occur with seizures due to abnormal electrical discharges, which are caused by increases caused by various stimuli of nerve cells in the brain, and show motor, cognitive and behavioral symptoms. It is a disease that affects patients psychologically, socially, biologically and physiologically and has a significant impact on the quality of life of patients due to frequent epileptic seizures in the brain. In the case of resistant epilepsy, in which seizure control cannot be achieved despite the antiepileptic drugs they use, patients begin to receive polytherapy, and these patients begin to receive polytherapy, combined with the anxiety of having seizures, leading to alienation from society and a decrease in their quality of life. Epilepsy surgery, on the other hand, is a surgical intervention performed to reduce or improve the condition of frequent seizures. This research was carried out in a descriptive and cross-sectional design in order to evaluate the quality of life of patients before and after epilepsy surgery. The sample of the study consisted of 24 patients who applied to the Neurology/Neurosurgery Department of a private foundation university hospital between April 2022 and June 2022 and met the inclusion criteria of the study. In the study, the patients' preoperative Quality of Life Scale in Epilepsy (QOLIE-31) total score was 50±9.33, while the postoperative QOLIE-31 scale total score was 73.75±6.47.