Fen bilgisi öğretmen adaylarının okul dışı öğrenmeye yönelik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve giderilmesi
Determination of prospective scienc teachers needs for out-of-school learning and meeting their needs
  1. Tez No: 763486
  2. Yazar: EFNAN SALTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacıfen bilgisi öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ortamları ve bu ortamlara yönelik etkinlik hazırlama ile ilgili ihtiyaçlarını belirlemek ve düzenlenecek eğitim ile birlikte öğretmen adaylarının bu konudaki eksikliklerini gidermektir. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünde öğrenim gören 42 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak okul dışı öğrenme ortamları eğitim etkinliği ihtiyaç belirleme anketi (ODEİBA), okul dışı öğrenme ortamı farkındalık testi (ODÖFT), eğitim programı sonrası değerlendirme mülakat soruları (ODEMS) kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ihtiyaç belirleme anketi 42 fen bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Bu öğretmen adaylarından gönüllü olarak eğitime katılmak isteyen 15 öğretmen adayına da diğer veri toplama araçları uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının çoğunun, eğitim öncesinde okul dışı öğrenme etkinlikleri konusunda eğitim almadıkları, okul dışı etkinliklerle öğrenme konusunda, yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıkları, okul dışı etkinliklerle öğrenmede kendilerini yetersiz hissettikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının, okul dışı öğrenme ortamları, okul dışı öğretim kılavuzları, okul dışı öğrenme kapsamında ziyaret edilebilecek kurum ve kuruluşlar, okul dışı öğrenme etkinliklerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi ve kullanacakları yöntem ve teknikler konularında farkındalıklarının arttığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarına verilen okul dışı öğrenme ile ilgili eğitim sonrasında etkinlik planlamada ve uygulamada beceri kazandıkları, onlara mesleki ve akademik anlamda katkı sağladığı görülmüştür. Çalışmaya öğretmen adaylarının dördüncü sınıfta aldıkları öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında bir tane okul dışı öğrenme etkinliği uygulamasını uygulama öğretmeni rehberliğinde gerçekleştirmesininzorunlu tutulması, ileri de yürütülecek çalışmalarda örneklem grubuna diğer branşlardan öğretmen adayları dahil edilerek disiplinler arası okul dışı öğrenme etkinlikleri tasarlanması ve uygulanması önerileriyle son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine prospective science teachers needs about out-of-school learning environments and needs for preparing activities for these environments and also to eliminate their deficiencies about these subjects. The sample of the study consisted of 42 prospective science teachers studying in the Department of Mathematics and Science Education at a state university. outof-school environments educational activity needs assessment questionnaire, out-of-school environment awareness test, post training evaluation interview questions are used as data collection tools. Out-of-school environments educational activity needs assessment questionnaire was applied to 42 prospective science teachers. Other data collection tools were applied to 15 of these 42 prospective teachers who voluntarily wanted to participate in the training. The data obtained from the study were analyzed using content analysis. As a result of the study, it has seen that most of the prospective teachers did not receive any training on out-of-school activities and did not have sufficient knowledge about learning with out-of-school activities before the training, and they felt inadequate in learning with out-of-school learning activities. In addition, it has been determined that prospective teachers got awareness of out-of-school learning out-of-school activities, the place of out-of-school activities in the curriculum, the institutions and organizations that can cooperate within the scope of out-of-school activities, the planning, implementation and evaluation of out-of-school learning activities and the methods and techniques they will use have increased. It has been observed that after the training that prospective teachers had about out-of-school learning has a positive impact on skills in planning and implementing activities and have contributions to them professionally and academically. It is recommended that prospective teachers should be obliged to carry out one outof-school learning activity under the guidance of the practice teacher within the scope of the teaching practice course they take in the fourth grade. In future studies, it is recommended to design and implement interdisciplinary out-of-school learning activities by including prospective teachers from other branches in the sample group.