Epilepsi cerrahisi uygulanmış hastalarda klinik spektrum, nöbet sonuçları, nöroradyoloji ve nöropatoloji korelasyonunun incelenmesi
Clinical spectrum, seizure outcomes, correlation of neuroradiology and neuropathology, in surgically treated epileptic patients
  1. Tez No: 311605
  2. Yazar: ADEM İLTER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ GÖKÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada temporal lob cerrahisi uygulanmış olan hastalarda nöbet sonuçları ve bunu etkileyen faktörleri, cerrahi öncesi uygulanan testlerin cerrahi kararı vermede ve cerrahi sonrası nöbet sayılarını öngörmede değerleri olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 1999-2010 yılları arasında hastanemiz epilepsi cerrahisi grubu tarafından cerrahi kararı verilen, temporal lob epilepsisi nedeniyle opere olan ve sonrasında da kliniğimizde en az 2 yıl düzenli takipleri yapılmış 47 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik bilgileri, cerrahi öncesi takip ve cerrahiye uygunluk için yapılan testler, nöropatoloji raporları ve cerrahi sonrası 1, 3, 6, 12, 24. ay nöbet sonuçları ile kullandıkları ilaçlar değerlendirildi. Hastaların kadın erkek oranları 25/22'dir. Cerrahi öncesi ortalama takip süreleri 16,29±8,07 yıldır. Epilepsi cerrahisi için hasta seçiminde kullanılan testler arasında epileptojenik odağı lateralize ve lokalize edebilme oranları video EEG monitörizasyon (VEM) ile %88,6, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile %85,1 ve pozitron emisyon tomografi (PET) ile %63,3 olarak saptandı. Hastalarda VEM, MRG veya PET'in her üçünün cerrahi öncesi epileptojenik odak ile uyumlu olduğu vakalarda cerrahi sonrası 2. yıl nöbetsizlik oranı %85,7 Engel sınıf 1 iken, iki tetkikin uyumlu olduğu vakalarda %72,7, bir tetkikin uyumlu olduğu vakalarda %50'dir (p=0,314). Cerrahi öncesine göre, cerrahi sonrası dönemde ortalama nöbet sayısında anlamlı oranda düşme ve meziyal temporal skleroz grubunda %75,8, kitle grubunda ise %92,3 oranında Engel sınıf 1 ikinci yıl nöbet sonuçları tespit edildi. Cerrahi öncesi kullandıkları ilaç sayısı günde ortalama 2,57±0,71 iken cerrahi sonrası 2. yılda 1,91±1,18'dir (p=0,001). Sonuç olarak epilepsi cerrahisi iyi seçilmiş hastalarda yüksek oranlarda nöbetsizlik, yaşam kalitesinde artma ve kullandıkları ilaç sayısında azalma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate seizure outcomes, factors affecting these outcomes and predictive value of presurgical tests for surgical decision-making and postoperative seizure counts in patients with temporal lobe seizures. In the study, data from 47 patients, operated for temporal lobe epilepsy by the epilepsy surgery group between the years 1999-2010 and with at least 2 years of regular follow-were evaluated retrospectively. Patients demographic information, follow-up and preoperative tests for suitability for surgery, neuropathology reports, seizures outcomes at 1, 3, 6, 12, 24 months after surgery with use of medications were evaluated. Female to male ratio was 25/22 and mean follow-up period prior to surgery 16.29 ± 8.07 years. The percentage of success in localization and lateralization of the epileptic focus of tests used for selecting patients for epilepsy surgery was 88.6% for video EEG monitoring (VEM), 85.1% for magnetic resonance imaging (MRI) and 63.3% for positron emission tomography (PET). The rates of being seizure free for 2 years after surgery was 85.7% for patients with presurgical compatible VEM, MRI and PET results for epileptic focus, 72.7% for patients with only two of presurgical compatible VEM, MRI and PET results and 50% for patients with only 1 compatible result (p = 0.314). A statistically significant decrease was observed after surgery in the average count of seizures per patient and 75.8% Engel Class 1 outcomes in mesial temporal sclerosis group, 92.3% in mass group were observed in second year outcomes after surgery. While the number of daily used drugs was 2.57 ± 0.71 before surgery, it was decreased to 1.91 ± 1.18 in the second year after surgery (p = 0.001). As a result, epilepsy surgery provides high rates of probability of being seizure-free, an increase in quality of life and decreases the number of drug use in selected patients.