Tam zamanında üretim sisteminin ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerde uygulanabilirliği
Applicability of just in time production system for small and medium sized companies in Turkey
  1. Tez No: 76350
  2. Yazar: ORHAN GERDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNİN ÜLKEMİZDEKİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE UYGULANABİLİRLİĞİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Orhan GERDAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu tez çalışmasında ülkemizdeki KOBİ'lerde TZÜ sistemini uygulamak için yapılması gerekenler incelenmiştir. Mevcut durumun tespiti için OSTİM ' deki 429 imalatçı firmaya anket gönderilip, değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda işletmelerin büyük çoğunluğunun konu hakkında yeterli bilgi düzeyinde olmadıkları görülmüştür. Uygulamaya geçiş aşamasında yapılması gerekenler detaylı olarak ele alınarak ihtiyaç duyulan bilgiler verilmiştir. En önemli problem olarak göze çarpan tedarikçi seçimi için işletmenin belirleyeceği kritere göre, basic programlama dili kullanılarak bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu program sayesinde, tedarikçi seçiminde göz önünde bulundurulan kriterler önem derecelerine göre sıralandırılabilmektedir. Bilim Kodu.605.01.03 Anahtar Kelimeler : Tam Zamanında Üretim, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Sayfa Adedi : 159 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Serpil Erol
Özet (Çeviri)
ii AAPLICABILITY OF JUST İN TİME PRODUCTION SYSTEM FOR SMALL AND MEDIUM SIZED COMPANIES İN TURKEY (M.Sc. Thesis) Orhan GERDAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT in this thesis the things vvhich must be done to apply just in time production system in small and medium sized companies in our country is examined. To determine the current position questionnarries have been send to 429 manufacturer firms in OSTİM and thay have been evaluated. The result shovved that most of the companies don't have enough information about this system. in the beginning stage of application process, the requirements have been considered in detail and necessary information has been given. As being the most important problem, for the selection of the supplier ; a computer program has been prepared in basic according to the criteria of the companies, with this program the criterias of the supplier selection can be listed respectively. Science Code : 605.01.03 Key VVords: Just in Time, Small and Medium Sized Companies Number of Page : 159 Adviser: Assoc.Prof.Dr. Serpil EROL