Gelişen ve değişen bankacılık sisteminin banka binaları tasarımına etkisi ve kimliklendirmenin kitle, mekan, cephe ölçeğinde incelenmesi
  1. Tez No: 76349
  2. Yazar: TOLGA GÖNENÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışmasında, yapıldıkları dönemin ekonomik, sosyo-kül türel, toplumsal, ideolojik, siyasi vb. özelliklerinin mimarlık alanına etkilerinin en iyi örneklenebildiği yapılardan olan ve taşıdıkları fonksiyon, imaj, kimlik, ekonomik güç gibi özellikleri nedeniyle her zaman döneminde öncü ve en uç örneklerin veril diği banka binaları ele alınmıştır. Giriş bölümünde, çalışmada benimsenen yöntem hakkında açıklamalar yapılmaktadır. İkinci bölümde,“bankacılık”kavramının dünya ve Türkiye tarihindeki gelişimini ta rihsel ve kurumsal süreçleri açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, banka binalarının tasarımında rol oynayan ilkeler ve gelişen ban kacılık sisteminin bu ilkeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Cumhuriyet'in ilanından günümüze banka binalarının, ikinci bölümde anlatılan bankacılık kavramının kurumsal gelişiminin göstermiş olduğu farklı özelliklere göre tanımlanan 5 ayrı tarihsel dönem baz alınarak, dönemlerin mi mari özellikleri ve bankacılığın kurumsal yapısı ışığında incelenmesi ve örneklendirilmesi yapılmıştır.Beşinci bölümde, çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler : Banka, Bankacılık, Kimlik, Kimliklendirme, Cumhuriyet sonrası mimarlık, Sayfa Adedi : 213 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sare SAHİL
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF THE IMPROVIN AND CHANGING BANKING SYSTEM ON BANK BUILDING DESING PRINCIPLES AND THE RESEARCH ABOUT GIVING IDENTIFICATION IN A SCALE OF MASS, SPACE, FACADE. (M. Sc. Thesis) Tolga GÖNENÇEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Şubat 1998 ABSTRACT In this High Licence Thesis, bank office buildings were held as research subject. The bank management buildings held in this research reflect economic, socio-cultural, so cial, ideological, political, etc. specialities effects on architectural area the best in the time while they are constructed. Because of their properties like function, image identity and economic power they became leader in their time. In the introduction part, there are some explanations about the working method. In the second part, the development of“banking”concep has been taken considerati on in the world history and Turkish history. In the third part, the principles which have some roles in the bank building desing were studied. The enother subject was to examine the effects of improving banking system on these principles. In the fourth part, the bank buildings from the announcement of the Cumhuriyet until today were studied and exemplified according to the five different historical term which were difined in the second part of the research. Again all the studies and examples were given according to the architectural properties of the term and ban king systems institutianol structure.In the fifth part, the results and the suggestion taken from the work were given. Science code : 601.01.00 Key Words : Bank, Banking, Identity, identify, Architecture after the es tablishment of Republic Pace Number : 213 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Sare SAHİL