Identification of evacuation zones by superposed hazard mapping method in case of a hypothetical nuclear power plant accident: The case of Akkuyu Nuclear Power Plant
Varsayımsal bir nükleer enerji santrali kazası durumunda üst üste konumlandırılmış afet haritalaması yöntemi ile tahliye bölgelerinin belirlenmesi: Akkuyu Nükleer Enerji Santrali örneği
  1. Tez No: 763518
  2. Yazar: BENSU DEMİRYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN, PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
yonlaştırıcı radyasyonun ciddi hasara neden olma kapasitesi, dünya çapında artan bir endişeye yol açmaktadır ve bu endişe, canlı ve cansız çevreyi nükleer felaketlere karşı etkin hazırlık ve müdahale ile koruma bilincini artırmaktadır. Bu radyasyonun olumsuz etkilerini önlemede ve hafifletmede, tahliye planlaması önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki (Akkuyu-NGS) varsayımsal bir kaza senaryosu için CBS platformunda süperpoze nükleer tehlike haritaları geliştirerek tahliye bölgelerini belirlemeyi ve tahliye talebini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, çekirdek erimesiyle sonuçlanan varsayımsal bir nükleer santral kazası dizisinin olduğunu varsaymaktadır. Mersin Bölgesi'nde gözlemlenen üç farklı meteorolojik koşulda (soğuk, ılık ve sıcak iklim koşullarında), Sezyum-137 ve İyot-131'in atmosferik dağılımını HySPLIT kullanarak modellemektedir. Atmosferik dağılım modelleri, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından belirlenen 1 mSv/saatlik kritik eşik değerinin uzaysal-zamansal ilerlemesini göstermektedir. Araştırma, ArcMap'deki harita çakıştırma tekniği kullanılarak ilk 72 saatlik zaman dilimi için nükleer risk haritaları oluşturmaktadır. Ardından, toplam radyasyona maruz kalma süresine dayalı olarak, radyasyon maruz kalma riskini modellemek için bütünleşik bir coğrafi veri tabanı geliştirerek, alanların radyasyona karşı savunmasızlık düzeyini belirlemektedir. Risk bölgelerindeki mahallerin nüfuslarını mekânsal olarak tanıtarak, tahliye bölgeleri içindeki her bir senaryo için tahliye talebinin mekânsal dağılımını gözlemlemeyi sağlayan tematik haritalar oluşturmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma AkkuyuNGS'deki varsayımsal bir kaza için acil durum hazırlık aşamasında tahliye planlamasının ilk adımlarını göstermektedir. Böylece, araştırma, olası can ve mal kayıplarının ve yaralanmaların önlenmesi, halkın ve çevrenin maruz kalacağı radyasyonun en aza indirilmesi ve radyasyonun gelecekteki etkilerinin azaltılması için Türkiye'deki acil müdahale ekiplerine ve karar vericilere nükleer acil durum hazırlık ve tahliye planlama sürecine rehber etmektedir.
Özet (Çeviri)
The capacity of ionizing radiation to cause severe damage leads to a growing concern worldwide, raising awareness to protect the living and non-living environment against nuclear disasters with efficient preparation and response. Evacuation planning plays an essential role in avoiding and mitigating the adverse effects of this radiation. This research aims to identify evacuation zones and estimate evacuation demand by developing superposed nuclear hazard maps on a GIS platform for the hypothetical accident scenario in Akkuyu Nuclear Power Plant (Akkuyu-NPP). It assumes a hypothetical nuclear power plant accident sequence, bringing about invessel core melting. Using HySPLIT, the research simulates the atmospheric dispersion models of Cesium-137 and lodine-131 in three different meteorological conditions (cold, warm and hot climate conditions) that can be observed in the Mersin region. The atmospheric dispersion models show the spatiotemporal progress of the critical threshold value of 1 mSv/hr determined by the International Atomic Energy Agency (IAEA). The research creates nuclear hazard maps for the first 72-hour time window by using the map overlay technique in ArcMap. Subsequently, it develops an integrated geographical database to model radiation exposure risk based on the total exposure time and thereby identifies the vulnerability level of the areas to radiation. Spatially introducing the neighborhoods' populations in the risk zones, it generates thematic maps to observe the spatial distribution of evacuation demand for each scenario within the evacuation zones. Consequently, this research provides the initial steps of evacuation planning in the emergency preparedness phase for the hypothetical accident in the Akkuyu-NPP. In this way, it guides the nuclear emergency preparedness and evacuation planning process to the emergency responders and decision-makers in Turkey to prevent potential casualties and injuries, minimize radiation exposure to the public and the environment, and mitigate the future effects of radiation.