Conserved charges in various theories of gravity
Çeşitli kütleçekim teorilerinde korunumlu yükler
- Tez No: 763519
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kara delik termodinamiğinin birinci yasası, kozmolojik sabit $\Lambda$'nın mevcut olduğu durumlarda yeni bir $\delta\Lambda$ terimi ile genelleştirilebilir. \cite{1}'de gösterildiği üzere kara delik termodinamiğinin birinci yasasındaki bu yeni terim, diğer terimlerde olduğu gibi korunumlu bir yükün varyasyonu şeklinde yazılır. Bu formulasyonda $\Lambda$ ayar simetrilerine karşılık gelen korunumlu yük iken, birinci yasadaki rolü elektrik kuvvetiyle benzerdir. Bu çalışmada, öncelikle genelleştirilmiş Smarr eşitliğini ispatladık ve litaratürde daha önceden tanımlanmış olan“efektif hacim”i yeniden çıkardık. Bu şekilde yapıldığında hacimin tanımındaki belirsizliklerden kurtulduğunu gösterdik. Son olarak, kozmolojik sabiti korunumlu yük olarak tanımlayan bu formulasyonu çeşitli kütleçekim teorilerinin çözümlerine uyguladık.
Özet (Çeviri)
The first law of black hole thermodynamics in the presence of a cosmological constant $\Lambda$ can be generalized by introducing a term containing the variation $\delta\Lambda$. Similar to other terms in the first law, which are variations of some conserved charges like mass, entropy, angular momentum, electric charge etc and it has been shown in \cite{1} that the new term has the same structure: $\Lambda$ is a conserved charge associated with a gauge symmetry. In this work, first we propose and prove the generalized Smarr relation in this new paradigm. Then, we reproduce systematically the ``effective volume“ of a black hole which has been introduced before in the literature as the conjugate of pressure. Our construction removes the ambiguity in the definition of volume. Finally, we apply and investigate this formulation of ``$\Lambda$ as a charge”on a number of solutions to different models of gravity for different spacetime dimensions. Specially, we investigate the applicability and validity of the analysis for black branes, whose enclosed volume is not well-defined in principle