The investigation of informal reasoning in proximal and distal contexts of socio-scientific issues
Sosyobilimsel konuların yakın ve uzak bağlamlarında kritik düşünme yeteneğinin incelenmesi
  1. Tez No: 763527
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının kritik düşünme yeteneklerini, problemi çözerken dikkate aldıkları faktörleri ve bilimin doğası anlayışlarını nasıl kullandıklarını iki sosyo-bilimsel konu (SBK) bağlamında araştırmaktır: yakın (Türkiye'de İşlenmiş Gıda Kullanımı) ve uzak (Vietnam'da Altın Pirinç Üretimi ve Kullanımı). 19 fen bilgisi öğretmen adayı bilinçli olarak seçilmiş ve genel tema, dengeli kanıt ve yapı açısından birbirine paralel olacak şekilde hazırlanan iki SBK senaryosu hakkında aynı görüşme sorularını bireysel olarak yanıtlamaları istenmiştir. Katılımcıların kritik düşünme yeteneklerini belirlemek için Sadler ve Zeidler (2005) tarafından oluşturulan üç kritik düşünme örüntüsünü (rasyonel, duygusal ve sezgisel) kullanılarak veriler tümdengelimsel olarak analiz edilmiştir.Sorunların çözümünde dikkate alınan faktörler beş kategoriye ayrılmıştır: sağlık, ekonomik, ahlaki ve etik, kişisel ve çevresel hususlar. Son olarak, bilimin doğası anlayışının: bilimde risk analizi, bilimin sosyal yerleşikliği, bilimsel bilginin geçici ve öznel doğası özelliklerinin nasıl kullanıldığı incelenip naif, karma ve bilgili şekilde sınıflandırılmıştır. Bulgular, uzak bağlamda sorunu çözerken daha rasyonel (kanıt ve mantığa dayalı), yakın bağlamda daha duygusal kiritik düşünme sergilediklerini göstermiştir. Uzak bağlamda, katılımcılar metinde yazılan faktörleri kullanırken yakın bağlamında kişisel deneyimlerini kullanmıştır. Katılımcılar, uzak bağlamda, bilimin doğası anlayışlarını daha bilinçli bir şekilde kullandılar. Bu bulguların, sınıfta kullanılacak etkili SBK hazırlanmasına yönelik çıkarımları olduğu tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate pre-service science teachers (PSTs) informal reasoning, the factors considered by PSTs and the utilization of the nature of science (NOS) understanding in two contexts of socio-scientific issues (SSI):proximal (Use of Processed Foods in Turkey) and distal (Production and Use of Golden Rice in Vietnam). Nineteen PSTs were selected purposefully. They participated in this multi- case study and were individually asked to respond to the same interview questions about two SSI scenarios prepared to be paralleled to each other in terms of general theme, balanced evidence, and structure. Data was analyzed deductively by using three patterns (rationalistic, emotive, and intuitive) established by the (Zeidler & Sadler, 2005) to determine informal reasoning. Also, factors considered by PSTs in resolving the issues were categorized into five: health, economic, moral and ethical, personal, and environmental considerations. The utilization of four aspects of NOS understanding: risk analysis in science, social embeddedness of science, tentative and subjective nature of scientific knowledge were examined and specified as naive, mixed, and informed. Findings indicated that PSTs displayed more rationalistic thinking (logic-based) in resolving the issue in distal context of SSI while displaying more emotive (care-based) thinking in proximal one. Also, in distal context, PSTs used concerns written in the text while they used personal experiences in the proximal one. PSTs utilized more informed belief about four aspects of NOS understanding in distal context than in proximal one.This findings are discussed to have implications for preparing effective SSI cases to be used in classroom instruction.