Preservice science teachers' informal reasoning regarding socioscientific issues and the factors influencing their informal reasoning
Fen Öğretmen Adaylarının sosyobilimsel konular hakkındaki kritik düşünme yetenekleri ve bu yetenekleri etkileyen faktörler
  1. Tez No: 228430
  2. Yazar: MUSTAFA SAMİ TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, sosyobilimsel konular hakkında fen öğretmen adaylarının kritik düşünme (informal reasoning) yeteneklerini araştırmaktır. Çalışmada ilk olarak fen öğretmen adaylarının kritik düşünme örüntüleri incelendi. İkinci olarak fen öğretmen adaylarının kritik düşünme örüntüleri ve bunların niteliği arasındaki ilişki sorgulandı. Üçüncü olarak fen öğretmen adaylarının kritik düşünme niteliğinin sosyobilimsel konuların içeriğine göre nasıl değiştiği incelendi. Son olarak da farklı sosyobilimsel konularla ilgili olarak öğretmen adaylarının kritik düşünme yeteneklerini etkileyen faktörlere odaklanıldı.Çalışmaya Ankarada'ki bir devlet üniversitesinden toplam 39 fen öğretmen adayı gönüllü olarak katıldı. Kritik düşünme yetenekleri ve bu yetenekleri etkileyen faktörleri belirlemek için yedi sosyobilimsel konu kullanıldı. Bu konulardan üç tanesi gen terapisi ile ilgili iken üç tanesi de klonlama ile ilgiliydi. Son konuda küresel ısınma ile ilgiliydi. Öğretmen adaylarının kritik düşünme yetenekleri ve bu yetenekleri etkileyen faktörler nitel bir veri analiz yöntemi olan sürekli kıyaslama (constant-comparative) analiz metoduyla belirlendi. Bu çalışmada iki tane görüşme protokolu kullanıldı. Kritik düşünme görüşme protokolu katılımcıların kritik düşünme yeteneklerini incelemek için kullanıldı. Ahlaki-karar verme görüşme protokolu ise katılımcıların kritik düşünme yeteneklerini ve bu yetenekleri etkiyen faktörleri belirlemek için kullanıldı.Analizlerin sonucunda üç çeşit kritik düşünme örüntüsü ortaya çıkmıştır: akılcı (rationalistic), duygusal (emotive) ve sezgisel (intuitive) düşünme örüntüleri. Kritik düşünme yeteneklerinin niteliği hakkında ise, tüm sosyobilimsel konular için öğretmen adayları kolaylıkla iddialarını ve bu iddialarını destekleyen argümanlarını belirtmişlerdir. Fakat katılımcılar az sayıda kendi iddialarına karşıt iddialar ve bu iddiaları destekleyen argümanlar geliştirmişlerdir. Aynı zamanda, katılımcıların kritik düşünme niteliği tüm sosyobilimsel konular boyunca aynı eğilimi göstermiştir. Böylelikle, fen öğretmen adaylarının kritik düşünme niteliklerinin, sosyobilimsel konuların içeriğinden bağımsız olduğu bulunmuştur. Katılımcıların kritik düşünme yeteneklerini etkileyen faktörler ise dört ana kategoride toplanmıştır. Bunlar; kişisel deneyimler, sosyal faktörler, ahlaki-etik konular, ve teknolojiden duyulan endişelerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to explore Preservice Science Teachers? (PSTs) informal reasoning regarding socioscientific issues (SSI). The study first investigated PSTs? informal reasoning patterns; second, explored the relationship between informal reasoning patterns and quality; third, examined the variation of informal reasoning quality with SSI; at last, focused on the factors influencing PSTs? informal reasoning in the context of SSI.Totally, 39 PSTs voluntarily participated in the study. Senior elementary PSTs from a public university, in Ankara constituted the sample of this study. Seven SSI were used to explore informal reasoning and influencing factors. Three SSI dealt with gene therapy and, the other three issues dealt with cloning. The last issue dealt with global warming. PSTs? informal reasoning and the factors influencing the participants? informal reasoning in the context of SSI were analyzed by using constant comparative data analysis method (Glaser & Strauss, 1967). Two interview protocols were used in the present study. Informal Reasoning Interview protocol focused on the investigation of informal reasoning, and Moral Decision-Making Interview protocol was used to identify informal reasoning and the factors influencing informal reasoning.Emergent informal reasoning patterns from the present study were: rationalistic, emotive, and intuitive informal reasoning patterns. Regarding informal reasoning quality, across each SSI, the participants easily revealed claim with or without justification but they hardly developed counter-position and rebuttal. Emergent frequency of informal reasoning quality types followed the same order across each SSI. Thus, informal reasoning quality was not context-dependent across all SSI. Main factors influencing participants? informal reasoning were accumulated under four main categories; personal experiences, social considerations, moral-ethical considerations, and technological concerns.