Antimon ilavesinin bakır esaslı SCR katalizörü üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the antimony addition effects on the copper based scr catalyst in SCR system
  1. Tez No: 763533
  2. Yazar: AHMET FARUK DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu Çalışmada HC-SCR sistemi için Cu/TiO2, Cu-P/TiO2, Cu-P-Sb(%1)/TiO2 ve Cu-P-Sb(%2)/TiO2 kimyasal bileşenli katalizörleri emdirme yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen katalizörlerin testleri sırasında indirgeyici madde olarak etil alkol kullanılmıştır. Farklı sıcaklık ve motor yüklerinde katalizörlerin NOX dönüşüm verimliliği incelenmiştir. Katalizörlerin yapısal ve kimyasal özelliklerini hassas bir şekilde belirlemek için SEM, XRD ve BET analizleri yapılmıştır. Test sisteminde ölçümler 180 0C ile 270 0C arasında değişen sıcaklıklarda, sabit alan hızında (30000 h-1) gerçekleştirilmiştir. Testler 3 farklı yük (1 kW, 3 kW ve 5 kW) altında sabit motor hızına (3000 d/dk) sahip, 2 silindirli V tipi dizel motor kullanılarak yapılmıştır. Bu testlerle birlikte üretilen katalizörlerin NOX emisyonu dönüştürme üzerindeki etkileri saptanmıştır. Sonuç olarak, NOX dönüşüm oranları %85,67 ile %94,89 arasında ölçülmüştür. 5 kW yükte, 270 0C sıcaklıkta, 30000 h-1 alan hızında %100 etil alkol indirgeyici madde olarak kullanıldığında NOX dönüşüm oranı %94,89 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu/TiO2, Cu-P/TiO2, Cu-P-Sb(%1)/TiO2 and Cu-P-Sb(%2)/TiO2 catalysts were produced by using impregnation method for hydrocarbon selective catalytic reduction (HC-SCR) system. During the testing of produced catalyst, ethyl alcohol was used as reducing agent. NOX conversion efficiency was analysed under the different temperatures and engine loads. SEM, XRD and BET analysis were conducted in order to examine the chemical and structural properties of used catalysts. In the SCR test system, the experiments were conducted in different temperatures ranged from 180 ⁰C to 270 ⁰C in constant gas hourly space velocity GHSV (30000 h-1). The tests were conducted in 3 different loads (1 kW, 3 kW and 5 kW) with constant speed (3000 rev/m) by using 2 cylinders, V-type diesel engine. These tests identified the effects of synthesized SCR catalyst on NOX conversion rate. In result, NOX conversion rates were measured between 85,67 % and 94,89 %. Maximum NOX conversion rate was measured in 5 kW load, at 270 ⁰C, SV= 30000 h-1 as 94,89 %.