Bakır alaşımı parçaların alçak basınçlı döküm yöntemi ile imalatında proses optimizasyonu
Process optimization in the manufacturing of copper alloy parts by low pressure die casting
  1. Tez No: 966261
  2. Yazar: MUHAMMED HAKAN KARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bakır alaşımları, sahip oldukları kolay şekillendirilebilirlik özellikleri, döküm için tasarlanan karmaşık şekilli parçaların üretimine kolaylık sağlaması ve sağlık açısından bakteri üretimini engelleyip, korozyon dayanımının da iyi olması sebebi ile lavabo bataryası üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alçak basınçlı döküm yöntemi ile üretilen lavabo bataryaları için çeşitli parametreler üzerine çalışılmış ve mevcutta kullanılan bakır alaşımındaki kurşun malzemesi üzerine alternatifler denenmiştir. Akışkanlık, döküm hataları, mekanik ve mikroyapısal özellikler araştırılmıştır. Ayrıca döküm metodunda önemli bir parameter olan maça için farklı malzeme önerisi üzerine durulmuştur. Literatürde yer alan kurşunsuz ve çevre dostu pirinç alaşımı geliştirmeleri gözden geçirilmiştir. Alüminyum (Al), antimon (Sb) ve bizmut (Bi) gibi alaşım elementleri ilavesinin üretim parçalarının mikro yapısal ve mekanik özelliklerine etkileri bu çalışmada dökülen musluk şarjlarında gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, alüminyum, antimon ve bizmut modifiyeli düşük kurşun içerikli alaşım reçetelerinden, alçak basınçlı döküm yöntemi ile bataryalar üretilmiştir. Batarya şarjlarından en iyi dayanım ve optimum sertlik değerlerine sahip batarya antimon ilaveli 3. şarjda gözlemlenmiştir. Ayrıca bu şarjda diğer element ilaveli şarjlara göre mikroyapı dağılımı daha iyi sonuç vermiş ve üretim verimliliği %81 ile en iyi çıktıyı sunmuştur. Bu çıktılar ile antimon ilavesinin alüminyum ve bizmut ilavelerine göre batarya dökümünde önemli bir etkisi olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar sadece döküm için değil, dökümü takip eden ilave mekanik prosesler içinde umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Copper alloys are used in faucet battery production due to their ease of formability, which facilities the manufacturing of complex-shaped parts designed for casting. Additionally, they help prevent bacterial growth for health reasons and exhibit good corrosion resistance. In this study, various parameters affecting the production of faucets using the low-pressure die casting method were investigated, and alternatives to lead in the currently used copper alloy were explored. Fluidity, casting defects, mechanical, and microstructural properties were examined. Furthermore, alternative materials for cores an important parameter in the casting process were also considered. Developments in lead-free and environmentally friendly brass alloys reported in the literature were reviewed. The effects of adding alloying elements such as aluminum (Al) , antimony (Sb), and bismuth (Bi) on the microstructural and mechanical properties of the cast faucet parts were observed. In this study, faucets were produced using low pressure die casting from low-lead alloy recipes modified with aluminum, antimony, and bismuth. The faucet cast with the antimony added 3th alloy showed the best strength and optimal hardness values. Moreover, this batch exhibited better microstructural distribution and the highest production efficiency, reaching 81%. These results demonstrate that the addition of antimony has a significant impact on faucet casting compared to aluminum and bismuth. The findings are promising not only for the casting process itself but also for the subsequent mechanical processes.