HC-SCR sisteminde gümüş zirkoyum dioksit katalistine antimon ilavesinin fosfor zehirlenmesine etkisi
The effect of antimony addition to silver zirconium dioxide catalyst on phosphorus poisoning in HC-SCR system
  1. Tez No: 827275
  2. Yazar: ÖZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, emdirme yöntemi kullanılarak Ag/ZrO2, Ag-P/ZrO2, Ag-P-Sb(%1)/ZrO2, Ag-P-Sb(%3)/ZrO2, bazlı olmak üzere toplam dört ayrı katalizör üretilmiştir. Katalizörlerden numuneler alınarak XRD, BET ve SEM analizleri yapılmış, kimyasal ve yapısal durumları incelenmişdir. Katalizörler, indirgeyici maddesi etanol olan HC-SCR sisteminde test edilmiştir. Testlerde, her bir katalizör için 170 °C ile 240 °C arasında her 10 °C'de bir 8 adet ölçüm gerçekleştirilmiştir. Bütün testlerde alan hızı sabit 30000 h-1'de tutulmuştur. Testler her bir katalizör için 2 kW ve 4 kW motor yükünde, 2 silindirli V tipi su soğutmalı motorda ve sabit motor hızında(3000 dev/dak) gerçekleştirilmiştir. Motor yüklerini ayarlamada toplam 10 kW yükleme kapasiteli, her bir rezizdansı 1 kW yükleme kapasitesine sahip toplam 10 rezizdanslı güç yükleme ünitesi kullanılmıştır. Yapılan testlerde, üretilen katalizörlerin HC-SCR sisteminde NOX dönüşüm oranı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak maksimum NOX dönüşüm oranı Ag-P/ZrO2 katalizöründe, 4 kW yükte 240 °C sıcaklıkta %92,46 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag/ZrO2, Ag-P/ZrO2, Ag-P-Sb(% 1)/ZrO2, Ag-P-Sb(% 3)/ZrO2 based a total of four different catalysts were produced using the impregnation method. By taking samples from the catalysts, XRD, BET and SEM analyzes were made and their chemical and structural conditions were examined. The catalysts were tested in the HC-SCR system with ethanol as the reducing agent. In the tests, 8 measurements were made for each catalyst at every 10 °C between 170 °C and 240 °C. The space velocity was kept at a constant 30000 h-1 in all tests. The tests were carried out for each catalyst at 2 kW and 4 kW engine load, a 2-cylinder V-type water-cooled engine and a constant engine speed (3000 rpm). In order to adjust the motor loads, 10 resistance power loading units with a loading capacity of 10 kW and each resistor with a loading capacity of 1 kW were used. In the tests, the effects of the produced catalysts on the NOX conversion rate in the HC-SCR system were determined. As a result, the maximum NOX conversion rate was measured as % 92,46 in Ag-P/ZrO2 catalyst at 240 °C at 4 kW load.