Antimon ilavesinin gümüş esaslı SCR katalist ve NOX dönüşüm performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of antimony addition on silver based SCR catalyst and NOX conversion performance
  1. Tez No: 783314
  2. Yazar: BUĞRA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, emdirme yöntemiyle Ag/TiO2,Ag-Ca/TiO2,Ag-Ca-Sb(%1)/TiO2,Ag-Ca-Sb(%2)/TiO2,Ag-Ca-Sb(%3)/TiO2 bazlı beş adet katalizör üretilmiştir.Labaratuvar ortamında hazırlanan katalizörler HC-SCR deney düzeneğinde test edilmiştir.İndirgeyici madde olarak etanol kullanılmıştır.SEM, BET ve XRD analizleri ile testlerde kullanılan katalizörler kimyasal ve yapısal olarak incelenmiştir.HC-SCR test sisteminde gerçekleştirilen deneyler 170 °C ile 270 ºC arasındaki sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir.Bütün deneylerde gaz alan hızı sabit olarak 30000 h-1'de tutulmuştur. Testler herbir katalizör için 1 kW, 3 kW ve 5 kW olmak üzere üç farklı motor yükünde yapılmıştır.Testler sabit devire (3000 devir/dk) sahip, 2 silindirli V tipi,su soğutmalı dizel motor kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Motor yüklerini ayarlayabilmek için herbiri 1 kW güce sahip ısıtıcı rezistanslar kullanılmıştır.Yapılan testler sonunda,üretilen katalizörlerin SCR sisteminde NOx dönüştürme oranı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak, maksimum NOx dönüşüm oranı Ag-Ca-Sb(%3)/TiO2 katalistinde 5 kW yükte, 270ºC sıcaklıkta, 30000 h-1gaz alan hızında %95,88 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag/TiO2,Ag-Ca/TiO2,Ag-Ca-Sb(%1)/TiO2,Ag-Ca-Sb(%2)/TiO2,Ag-Ca-Sb(%3)/TiO2 based five catalysts were produced by using impregnation method.The catalysts produced in lab were tested in HC-SCR test system.Ethanol was used as a reductant in this study.Chemical and structural properties of the used catalyst were examined by SEM, BET and XRD analysis.In HC-SCR system, the experiments were actualized in different temperatures range from 170 ºC to 270 ºC.The space velocity was constant at 30000 h-1 in all tests. Each catalysts were tested different engine load incluiding 1 kW,3 kW and 5 kW. The tests were done by using 2 cylinders, V-type,water cooled diesel engine with constant speed (3000 rev/m).The rezistances which have 1 kW power were used for adjusting engine load.After tests,the effects of produced catalysts on NOx conversion rate in SCR system were determined. As a result, maximum NOx conversion rate was measured %95,88 in Ag-Ca-Sb(%3)/TiO2catalyst,5 kW load, at 270 ºC, 30000h-1 space velocity.