KOVİD-19 pandemisi'nin çiftçilerin internet kullanımı üzerine etkisi: Samsunili örneği
The impact of the COVID-19 pandemic on farmers' internet use: The case of samsun province
  1. Tez No: 763540
  2. Yazar: AHMET YESEVİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnternet kullanımı tarım sektöründe birçok alanda görmek mümkündür. İnterneti kendi tarımsal üretim sürecine dahil eden çiftçiler ürünlerini daha kolay satabilmekte, daha yüksek fiyattan alıcı bulabilmekte, tarımsal üretim sürecinde yaşadığı problemleri daha hızlı çözebilmektedir. Böylece tarım sektörünün dijitalleşerek ticaret hacminin genişlemesini sağlayabilmektedir. İlk kez Aralık 2019'da ortaya çıkan KOVİD-19 hastalığı dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de hızla yayılarak pandemiye dönüşmüş, günlük hayatın tamamen değişmesine sebep olmuştur. KOVİD-19 pandemisi tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de bir kriz yaratmıştır. KOVİD-19 pandemisi, çiftçileri pazaryerlerinden ve çevrelerinden uzaklaştırmıştır. Bu zorluklar, çiftçileri internet kullanmaya itmiştir. Bu tez çalışmasının amacı KOVİD-19 pandemisinin çiftçilerin internet kullanımı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Samsun ilinde tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 188 çiftçiyle 2021 yılı Mayıs ayında görüşülerek anket yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve SPSS Amos paket programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çiftçilerin pandemiden önce ve pandemi esnasındaki internet kullanım durumları skora dönüştürülerek hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda KOVİD-19 pandemisinin çiftçilerin internet kullanımlarını artırdığı tespit edilmiştir. Yaşı genç olan çiftçilerin tarımsal internet kullanım skorunun yaşı ileri olan çiftçilere göre daha çok olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin tarımsal konularda interneti kullanım skorlarında eğitim düzeyine göre farklılıklar bulunmaktadır. Eğitim düzeyi üniversite olan çiftçilerin, eğitim düzeyi ilkokul, ortaokul ve lise olan çiftçilere göre tarımsal internet kullanım skoru yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çiftçiliği kârlı bulan ve bulmayan çiftçiler arasında da tarımsal internet kullanım skoru bakımından farklılık bulunmaktadır. Çiftçilik mesleğini kârlı bulan çiftçilerin, kârlı bulmayanlardan daha yüksek tarımsal internet kullanım skoruna sahip oldukları belirlenmiştir. Çiftçilerin tarımsal internet kullanımının yaygınlaştırılması için bu konudaki tarımsal yayım faaliyetleri artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Recentyl, it is possible to see the use of internet in many areas as well as in the agricultural sector. Farmers who integrate the internet in their agricultural production process can sell their products more easily, find buyers at higher prices, and solve the problems they experience in the agricultural production process faster. Thus, enable the agricultural sector to digitalize and expand its trade volume. The COVID-19 disease, which first appeared in December 2019, spread rapidly around the Türkiye and the world, turning into a pandemic, and causing a complete change in daily life. The COVID-19 pandemic has created a crisis in the agricultural sector as well as in all sectors. The COVID-19 pandemic has driven farmers away from their marketplaces and their surroundings. These difficulties have pushed farmers to use more internet. This thesis study aims to reveal the impact of the COVID-19 pandemic on farmers' internet use. In this context, data were collected through questionnaires by face to face interviewing with 188 farmers determined by the stratified sampling method in Samsun province at May of 2021. SPSS and SPSS AMOS programs were used in the analysis of the data. As a result of the research, the internet usage status of the farmers before and during the pandemic was calculated by converting them into scores. As a result of the analyzes, it was determined that the COVID-19 pandemic increased the internet usage of the farmers. It was found that younger farmers' agricultural internet usage score was higher than that of aged farmers. There were differences in the agricultural internet usage scores of the farmers according to the formal education level. It was determined that farmers with university education level had higher agricultural internet usage scores than farmers with primary, secondary or high school education levels. There was also a difference in agricultural internet usage score between farmers who find farming profitable and those who do not. It was found that farmers who find the farming profession profitable had higher agricultural internet usage scores than those who do not find it profitable. Agricultural extension activities should be increased to expand farmers' use of the agricultural internet.