Tüketicilerin yapay et ürünlerine ilişkin görüşleri: Veganlara, vejetaryenlere ve et tüketicilerine yönelik bir araştırma
Consumers views on artificial meat products: A study for vegans, vegetarians and meat consumers
  1. Tez No: 763539
  2. Yazar: ALEYNA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN BAŞFIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya nüfusu gün geçtikçe artmaktadır. Artan nüfus ve değişen tüketici alışkanlıkları dünyadaki kaynakların hızla tükenmesine sebep olmaktadır. Bu etkenler insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan protein kaynakları üzerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hayvansal kaynaklı gıdalar, protein kaynakları arasında büyük önem taşımaktadır. Ancak hayvancılık sektörü, toprak kullanımı, su tüketimi, iklim değişikliği, atık üretimi, sera gazı salınımı, küresel ısınma ve biyolojik çeşitlilik üzerinde istenmeyen birçok etkiye sebep olmaktadır. Çevre üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu gibi hayvan refahını da ciddi anlamda kötü etkilemektedir. Günümüzde bu sorunlara çözüm olarak alternatif protein kaynakları önem kazanmaktadır. Alternatif protein kaynaklarından yapay et, dünyada ihtiyaç duyulan proteinin sağlanmasına imkân vermekte ve toplumdaki hayvansal kaynaklı et tüketiminin neden olduğu sorunlara da çözüm olabilmektedir. Özellikle, hayvansal gıda tüketimini reddeden ve etik nedenlerden dolayı et tüketmeyen veganlar ve vejetaryenler açısından yapay etin bir çözüm olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan veganlar, vejetaryenler ve et tüketicilerinin, alternatif protein kaynağı olan, laboratuvar ortamında hücre çoğaltılarak elde edilen yapay et ürünlerine yönelik tutumlarını, deneme ve satın alma niyetlerini ölçmektir. Literatüre yansımış olduğu kadarıyla Türkiye'de laboratuvar ortamında üretilen yapay eti, veganlar, vejetaryenler ve et tüketicileri üzerinden ele alan bir çalışma bulunmaması bu çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır. Benimsenen keşfedici araştırma kapsamında, yapay ete yönelik tutumları, deneme ve satın alma niyetleri incelenecek olan vegan, vejetaryen ve et tüketicileriyle nitel tasarıma dayalı derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 52 et tüketicisine kolayda örneklem, 41 vegan ve vejetaryene ise kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Sonuçlar; araştırmaya katılan tüketicilerin yapay ete yönelik olumsuz algılarının olduğunu, bu algıların vegan, vejetaryen ve et tüketicilerine göre değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing with each passing day. Increasing population and changing consumer habits cause rapid depletion of resources in the world. These factors cause serious problems on protein sources, which have an important place in human nutrition. Animal-based foods are of great importance among protein sources. However, the livestock industry causes many undesirable effects on land use, water consumption, climate change, waste production, greenhouse gas emissions, global warming and biodiversity. It has a great impact on the environment as well as adversely affecting animal welfare. Nowadays, alternative protein sources are gaining importance as a solution to these problems. Artificial meat, one of the alternative protein sources, allows the protein needed in the world to be provided and can also be a solution to the problems caused by the consumption of animal origin meat in the society. Particularly, it is thought that artificial meat can be a solution for vegans and vegetarians who reject animal food consumption and do not consume meat for ethical reasons. The aim of this study is to measure the attitudes, trial and purchase intentions of vegans, vegetarians and meat consumers living in various regions of Turkey towards artificial meat products, which are an alternative protein source and obtained by reproducing cells in the laboratory. As far as it is reflected in the literature, the absence of a study that deals with the artificial meat produced in the laboratory environment in Turkey on the basis of vegans, vegetarians and meat consumers constitutes the original value of this study. Within the scope of the exploratory research adopted, qualitative design-based in-depth interviews were conducted with vegan, vegetarian and meat consumers, whose attitudes towards artificial meat, intention to try and purchase will be examined. 52 meat consumers were reached by convenience sampling and 41 vegan and vegetarians by snowball sampling method consumer. Results; It has been shown that the consumers participating in the research have negative perceptions towards artificial meat, and these perceptions vary according to vegan, vegetarian and meat consumers.