Çocukluk çağı katarakt ameliyatlarında peroperatuar ultrasonik biyometrinin sonuç kırma kusuru ve görme keskinliği üzerine etkisi
The effect of peroperative ultrasonic biometry on result refractive error and visual acuity in childhood cataract surgery
  1. Tez No: 763541
  2. Yazar: FERHAD ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜBAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda çocukluk çağı kataraktı olan hastalarda tanı sonrası uygulanacak cerrahide implante edilmesi planlanan göz içi lensin (GİL) doğru bir şekilde ölçümü ve buna bağlı olarak en iyi görsel sonuçların alınması planlanmaktadır. Bu amaçla aksiyel uzunluk ölçümü farklı biyometrik yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza katarakt/fako cerrahisi sonrası bilateral afakisi olup 4-5 yaştan sonra, unilateral afakisi olup 1.5-2 yaştan sonra GİL implantasyonu planlanan 29 hasta dahil edildi. Bu hastaların detaylı muayenesi yapıldıktan sonra GİL implantasyonu öncesinde taşınabilir ultrason biyometri ile uygun GİL gücü değerlendirilip lens implantasyonu planlandı. Ameliyat sonrası takiplerde kırma kusuru ölçümü yapıldı ve hesaplanan/ beklenen değer ile elde edilen kırma kusuru değeri sonucu karşılaştırıldı. Ayrıca peroperatuar biyometri yapılmamış olgularda elde edilen sonuç kırma kusuru düzeyleri de karşılaştırıldı. Bulgular: Anestezi altında taşınabilir A-Scan USG ile AU ölçümü yapılan grup 1'de olguların 15'i (%53,6) erkek, 13'ü (%46,4) kız idi. Ofis ortamında AU ölçümü alınan grup 2'de ise olguların 16'sı (%64) erkek, 9'u (%36) kız idi. Gruplar arasında cinsiyet açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu (p=0,442). Ortalama tanı yaşı grup 1'de 2,7 (0,1-42) ay, grup 2'de 6,0 (1-72) ay idi. Ortalama takip süresi grup 1'de 13,4 (6-24) ay, grup 2'de ise 52 (6-128) ay idi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Peroperative Ultrasonic Biometry on Result Refractive Error and Visual Acuity in Childhood Cataract Surgery Introduction and Purpose: In our study, it is planned to measure the intraocular lens (IOL) that is planned to be implanted in the surgery to be performed after the diagnosis in patients with childhood cataracts and to obtain the best visual results accordingly. For this purpose, axial length measurement was compared with different biometric methods. Methods: Our study included 29 patients with bilateral aphakia after cataract/phaco surgery, after 4-5 years of age, and unilateral aphakia, who were planned for IOL implantation after 1.5-2 years of age. After detailed examination of these patients, appropriate IOL power was evaluated with portable ultrasound biometry before IOL implantation and lens implantation was planned. In the postoperative follow-up, refractive error measurement was performed and the calculated/expected value was compared with the obtained refractive error value. In addition, refractive error levels obtained in cases without peroperative biometry were also compared. Results: In group 1, in which AL was measured by portable A-Scan USG under anesthesia, 15 (53.6%) of the cases were male and 13 (46.4%) were female. In group 2, in which AL measurements were taken in the office setting, 16 (64%) of the cases were male and 9 (36%) were female. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender (p=0.442). The mean age at diagnosis was 2.7 (0.1-42) months in group 1 and 6.0 (1-72) months in group 2. The mean follow-up period was 13.4 (6-24) months in group 1 and 52 (6-128) months in group 2.