Mersin ili Erdemli ilçesi Pyralidae (Lepidoptera) familyası üzerine faunistik ve taksonomik araştırmalar
Faunistic and taxonomic studies on Pyralidae (Lepidoptera) family in Erdemli district of Mersin province
  1. Tez No: 763569
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Mersin ili Erdemli İlçesine ait Lepidoptera takımında yer alan Pyralidae Familyasının faunasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bir ülkenin sahip olduğu biyolojik zenginlikleri ortaya koyabilmek için, ülkenin sahip olduğu tüm bölgelerde ayrıntılı çalışmaların yapılması şarttır. Tezin amacı; düzenli ve ayrıntılı arazi çalışmaları yaparak Mersin İli Erdemli İlçesi Lepidoptera takımına ait Pyralidae (Pyraloidea) Faunasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla 2021-2022 yılları arasında Mersin ili Erdemli İlçesindeki 14 farklı lokaliteden Pyralidae Familyasına ait örnekler toplanmıştır. Örnekler müze materyali haline getirilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Ayrıca 2009-2014 yılları arasında Erdemli İlçesindeki 14 farklı lokaliteden toplanıp Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü Entomolojik Araştırma Laboratuvarında müze materyali haline dönüştürülmüş Pyralidae Familyasından örnekler de çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışma sonucunda, Pyralidae Familyasına ait üç Altfamilyadan (Galleriinae, Phycitinae ve Pyralinae) 58 türe ait 205 örnek incelenmiştir. İncelenen örneklerin teşhisleri yapılarak, Türkiye'deki yayılışları ve habitatları verilmiştir. Bu türlerin hepsinin Erdemli için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the Pyralidae fauna of Erdemli district of Mersin province. In order to reveal the biological richness of a country, it is necessary to carry out detailed studies in all regions of the country. The goal of the thesis is to reveal the Pyralidae (Pyraloidea) Fauna belonging to the order Lepidoptera in the Erdemli District of Mersin Province through regular and detailed field studies. For this purpose, specimens belonging to the family Pyralidae were collected from different 14 localities in Erdemli district during the years 2021-2022. These specimens are prepared as museum materials and then identified. In addition, samples from the Pyralidae Family, which were collected from 14 different localities in the Erdemli District between 2009-2014 and converted into museum materials in the Entomological Research Laboratory of the Mersin University Biology Department, were also included in the study. During the study, 205 specimens belonging to 58 species distributed in three subfamilies of Pyralidae (Galleriinae, Phycitinae and Pyralinae) were examined. Distributions in Turkey and habitats were also supplied. It has been determined that all of these species were new records for Erdemli.