Türk hukukunda göçmen hakları: Suriyeli göçmenlerin hukuki statüsü
Migrant rights in Turkish law: Legal status of Syrian immigrants
- Tez No: 763570
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN AYHAN AYGÖRMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Göç olgusu, insanlık tarihi boyunca önemini koruyarak toplumları ve bireyleri etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Özellikle, yirminci yüzyılda meydana gelen savaşlar sonucunda, göç olgusu, uluslararası düzeyde önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda, Türkiye, geçmişte olduğu gibi günümüzde de göç olgusundan yoğun bir şekilde etkilenmektedir. Bu durum Türkiye'de, göç politikalarına ilişkin yeni yasal düzenleme yapma gereksinimi meydana getirmiştir. Mart 2011 yılında, Suriye'de vuku bulan olaylarından sonra Türkiye'ye gelen sığınmacılarla ilgili yeni yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşı sığınmacıların hukuki statüsü, yürürlükteki mevzuat bağlamında ele alınmaya çalışılacaktır. Bu bilgilerden hareketle çalışma üç bölümden oluşacaktır. İlk bölümde, göç olgusu ile ilgili görülen mülteci, göç, sığınmacı, vatansız kişi kavramları açık bir şekilde ele alınacaktır. Bu bölümde, göç olgusunun gelişimi ve teoride nasıl görüldüğü tartışılmıştır. Bunun yanında, göç kavramının uluslararası bağlamda nasıl ele alındığı, buna ilişkin uluslararası ve bölgesel anlaşmalar da bu bölümde ayrıntılı bir şekilde tartışılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, göç olgusuna ilişkin genel bilgilerin tarihsel bir açıklaması yapılmıştır. Bu bölümde, Türkiye Cumhuriyeti'ni siyasi ve sosyal açıdan etkileyen göçle ilgili önemli sorunlar irdelenmiştir. Son bölümde ise, Suriye'de meydana gelen olaylar nedeniyle Türkiye'ye göç eden sığınmacıların ülkemiz üzerindeki etkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has affected and continues to affect societies and individuals by maintaining its importance throughout human history. In particular, as a result of the wars that took place in the twentieth century, the phenomenon of migration has become an important problem at the international level. In this context, Turkey is heavily affected by the migration phenomenon today as it was in the past. This situation has created the need to make new legal arrangements regarding immigration policies in Turkey. In March 2011, new legal arrangements were made regarding the asylum seekers who came to Turkey after the events that took place in Syria. In this context, the legal status of Syrian asylum seekers in Turkey will be discussed in the context of the current legislation. Based on this information, the study will consist of three parts. In the first part, the concepts of refugee, immigration, asylum seeker and stateless person will be discussed clearly. In this section, the development of the phenomenon of migration and how it is seen in theory are discussed. In addition, how the concept of migration is handled in the international context, and international and regional agreements related to this, are also discussed in detail in this section. In the second part of the study, a historical explanation of the general information about the phenomenon of migration has been made. In this section, important problems related to migration, which affect the Republic of Turkey politically and socially, are discussed. In the last part, the effect of the refugees who migrated to Turkey due to the events in Syria will be discussed.