Mersin ili Erdemli ilçesi Crambidae (Lepidoptera) familyası üzerine faunistik ve taksonomik araştırmalar
Faunistic and taxonomic studies on Crambidae (Lepidoptera) family in Erdemli district of Mersin province
- Tez No: 764783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Mersin İli Erdemli İlçesi Crambidae (Pyraloidea) Familyası faunasına katkıda bulunmak amacıyla, 2009-2014 yılları arasında 14 farklı lokaliteden toplanan Mersin Üniversitesi Entomolojik Araştırma Laboratuvarı'na ait örnek materyaller ile 2021-2022 yılları arasında belirli periyotlarda gerçekleşmiş (ikbahar, yaz ve sonbahar aylarını kapsayan) 14 farklı lokalitede yürütülen arazi çalışmalarında toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda Crambidae Familyasına ait toplam 361 örnek toplanmıştır. Toplam saha çalışması 28 farklı lokalitede gerçekleşmiştir. Bu çalışma sonucunda Crambidae Familyasına ait 7 Altfamilya (Crambinae, Evergestinae, Spilomelinae, Scopariinae, Schoenobiinae, Odontiinae ve Pyraustinae) tespit edilmiştir. Toplamda 361 örnek incelenmiş olup, bu Altfamilyalar içerisinde 30 cins ve 64 türün tespiti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to contribute to the fauna of Crambidae (Pyraloidea) Family in Erdemli district of Mersin province. Sample materials belonging to Mersin University Entomological Research Laboratory collected from 14 different localities between 2009 and 2014 were examined. Together with other samples, samples collected in 14 different localities that took place in certain periods between the years 2021-2022 (covering the spring, summer and autumn months) were examined. Total fieldwork took place in 28 different localities. As a result of this study, 7 Subfamilies (Crambinae, Evergestinae, Spilomelinae, Scopariinae, Schoenobiinae, Odontiinae and Pyraustinae) belonging to the Crambidae Family were determined. A total of 361 specimens were examined and 30 genera and 64 species were detected within these Subfamilies.