Modeling and simulation of a combined system of multiple rooftop PV systems and a central energy storage system for METU Ankara Campus
ODTÜ Ankara Kampüsü için çoklu çatı üstü PV ve enerji depolama birleşik sisteminin modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 763576
  2. Yazar: NESRİN IRMAK KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İklim değişikliği, artan enerji talebi ve doğal kaynakların tükenmesi, yenilenebilir enerji teknolojilerinin adaptasyonunda hızlanmasına sebep olmuştur. Özellikle en bol kaynaklardan biri olan güneş enerjisi, azalan sistem fiyatları ve artan toplumsal kabul ile çatı fotovoltaik sistemleri, en yaygın küçük ölçekli enerji üretim uygulamalarından biri haline gelmiştir. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji kaynakları, özellikle de güneş enerjisi, gün ve yıl bazında dengesiz bir enerji üretimi göstermektedir. Bu sorunun çözümü enerji depolama sistemleri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, dağıtık çatı fotovoltaik sistemleri ve bir merkezi enerji depolama sisteminden oluşan birleşik bir sistemin ana şebeke talebi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Birleşik sistem, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara Kampüsünün enerji talebini karşılamak amacıyla şebekeye bağlı, dağıtık bir enerji sistemi olarak kabul edilmektedir. Sistem modellemesi ve analizler yürütülmüş, sonuçlar kampüsün olağan elektrik talebiyle karşılaştırılmıştır. Ek olarak sistemlerin sağlayacağı olumsuz çevresel etkilerin olası azalımı çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change, increasing energy demand, and natural resource depletion lead to a rapid trend in the adaptation of renewable energy technologies. Especially solar energy as the most abundant source, accompanied by decreasing system prices and increasing social acceptance, rooftop photovoltaic systems became one of the most common small-scale energy generation practices. However, renewable energy resources, solar energy exclusively, create imbalanced energy production throughout the day and year. Energy storage systems are considered to be the solution to this problem. This study aims to investigate the effects of a combined system consisting of distributed rooftop photovoltaic systems and a central energy storage system on the main grid demand. The combined system is considered to be a grid-connected distributed energy system with the purpose of satisfying the energy demand of the Middle East Technical University, Ankara Campus. Modeling of the systems and analysis was run and the results were compared with the usual electricity demand of the campus. Additionally, potential adverse environmental impact reduction created by the systems was also included in the study.