Üretim işletmelerinin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının lojistik maliyetlerine etkisi
The effect of outsourcing in logistics activities of manufacturing enterprises on logistics costs
  1. Tez No: 763575
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
20. yüzyıl itibarı ile, küreselleşmenin etkisiyle dünya pazarlarında meydana gelen köklü değişimler, üretimin hızlanmasını ve maliyeti azaltma faktörlerinin ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Küreselleşmenin sonuçlarına uyum sağlayabilmek adına işletmeler, işletmeler ana faaliyet alanlarına odaklanarak, rekabet üstünlüğü sağlamak ve maliyetleri azaltmak adına dış kaynak kullanımına başvurabilmektedirler. Bilindiği üzere, işletmelerde meydana gelen lojistik faaliyetler, işletme maliyetlerinin artmasına sebep olan en büyük etkenlerdendir ve işletmeler bu maliyetleri düşürmek için lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımına yönelmektedirler. Ayrıca, işletmelerin maliyetlerini artıran etkenlerden birisi de son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkisiyle, oluşan taşıma ve navlun fiyatlarındaki meydana gelen artışlardır. Bu alanda meydana gelen artışlar sonucunda firmaların maliyetleri düşürmek için dış kaynak kullanıma yönelmiş olmaları, bu araştırmanın problem cümlesinin oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Bu tez çalışmasında üretim işletmelerinin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının lojistik maliyetlere etkisinin olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Solakivi vd. (2013) tarafından yapılan çalışmada yer alan ve araştırmacı tarafından geliştirilen sorulardan oluşan bir anket formu ile veriler toplanmıştır. Araştırma verileri Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 68 üretim işletmesinden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak ve ilgili analizler yürütülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları işletmelerin, lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının lojistik maliyetlerinde artış meydana getirdiğini göstermiştir. Bu artışın nedeninin pandemi sürecinde oluşan maliyetlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu tez çalışması, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem durumundan, hipotezlerden, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, kavramsal model ve organizasyon şemasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, kavramsal çerçeve başlığı altında literatürde lojistik faaliyetler, lojistik maliyetler, dış kaynak kullanımı kavramlarını ait bilgilere, pandemi sürecine ve daha önceden yapılan çalışma sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın, evren örnekleminden, kullanılan anketlerden, verilerin analiz ve yöntemlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma dahilinde elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç, değerlendirme ve önerilerden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As of the 20th century, the radical changes that took place in the world markets with the effect of globalization caused the acceleration of production and the factors of cost reduction to come to the fore. In order to adapt to the results of globalization, businesses can resort to outsourcing in order to provide competitive advantage and reduce costs by focusing on their main fields of activity. As it is known, the logistics activities in the enterprises are one of the biggest factors that cause the increase in operating costs, and businesses tend to use outsourcing in logistics activities to reduce these costs. In addition, one of the factors that increase the costs of the enterprises is the increase in transportation and freight prices due to the effect of the pandemic that has affected the whole world in recent years. As a result of the increase in this area, the fact that companies have turned to outsourcing to reduce costs has laid the groundwork for the creation of the problem statement of this research. In this thesis, it is aimed to investigate whether the use of outsourcing in logistics activities of production enterprises has an effect on logistics costs. For this purpose, Solakivi et al. (2013) data was collected with a questionnaire form consisting of questions developed by the researcher. Research data were obtained from 68 production enterprises operating in Ankara 1st Organized Industrial Zone. The collected data were carried out using the SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program and related analyzes were carried out. Research findings have shown that outsourcing of logistics activities of enterprises causes an increase in logistics costs. The reason for this increase is thought to be due to the costs incurred during the pandemic process. This thesis consists of five chapters. In the first part, the problem situation, hypotheses, the purpose, importance, limitations of the research, conceptual model and organizational chart are mentioned. In the second part, information on the concepts of logistics activities, logistics costs, outsourcing in the literature, the pandemic process and the results of previous studies are given under the title of conceptual framework. In the third part, the research, the universe sample, the questionnaires used, the analysis and methods of the data are mentioned. In the fourth chapter, the findings obtained within the scope of the research are given. In the fifth chapter, conclusion, evaluation and suggestions are mentioned.