Katılım bankacılığı finansman ürünleri bilinirliğinin katılım bankacılığı tercihine katkıları: Küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) yönelik bir uygulama
The contributions of awareness of participation banking finance finance products on participation banking preference: An application for small and medium sizes (SMEs)
- Tez No: 763580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde KOBİ'ler ülke ekonomilerinin lokomotifi konumundadır. Türkiye'de ticari işletmelerinin büyük bir kısmı KOBİ'lerden oluşmaktadır. Ülke ekonomisi için önemli olan bu işletmeler faizsiz bankacılık ilkeleri ile faaliyet gösteren katılım bankaları için önemli bir hedef kitledir. Bankacılık sektörü içerisindeki pazar payı içerisinde henüz istediği düzeye ulaşamayan katılım bankaları bu alanda istedikleri düzeye ulaşmak için müşterilerine birçok ürün ve hizmet sunmakta ve yeni ürün ve hizmetlerin gelişimi için gayret göstermektedir. Katılım bankaları KOBİ'lerin finansman ihtiyacını giderebilmeleri için faizsiz bankacılık ilkelerine uygun finansman ürünleri sunmaktadır. Katılım bankaları işletmelerin ihtiyacı olan bir malın veya hizmetin finansmanını sağlayabilmekte olup nakit kredi işlemlerini finanse edememektedir. Araştırmamızda katılım bankalarının KOBİ'lere sunmuş olduğu finansman ürünlerinin KOBİ'ler tarafından bilinirliğinin katılım bankası tercihlerine etkisi araştırılmıştır. Katılım bankaları KOBİ'lerin birçok finansman ihtiyacına cevap verebildiği halde finansman ürünlerinin bilinirlik durumu ve bunun katılım bankacılığı tercihine ne derece etki ettiği sorusuna cevap aranmıştır. Anket çalışmasına Aralık 2021 tarihinde başlamış olup Mart 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Anket çalışması Türkiye'de faaliyet gösteren bankalarının KOBİ müşterileri ile yapılmıştır. Yapılan ankette toplam 100 anket formu toplanmış olup, anket online olarak işletmelere dağıtılmıştır. Çalışma neticesinde araştırmaya katılan KOBİ'ler katılım bankacılığı finansman ürünlerine hâkim olunması durumunda bu durumun katılım bankacılığı tercihlerini olumlu yönde etkileyeceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, SMEs are the locomotive of national economies. Most of the commercial enterprises in Turkey are formed by SMEs. These businesses, which are important for the country's economy, are also an important target group for participation banks operating with interest-free banking principles. Participation banks, which have not yet reached the desired level in the market share in the banking sector, offer many products and services to their customers in order to reach the level they want in this field, and strive for the development of new products and services. Participation banks offer financing products in accordance with the principles of interest-free banking so that SMEs can meet their financing needs. Participation banks can finance a good or service that businesses need, but cannot finance cash loan transactions. In our research, the effect of awareness of financing products offered by participation banks to SMEs on participation bank preferences has been investigated. Although participation banks can meet many financing needs of SMEs, an answer has been sought to the question of the awareness of financing products and how much this affects the choice of participation banking. The survey study started in December 2021 and was completed in March 2022. Our survey was conducted with SME customers of participation banks which are operating in Turkey. In the survey, a total of 100 questionnaire forms were collected and distributed to businesses via online survey. As a result of the study, SMEs participating in the research stated that if participation banking financing products are known, this situation will positively affect their participation banking preferences.