Doğal agrega ve kırmataş agregasının beton basınç ve yarmada çekme dayanımı sonuçlarına etkisi
The effect of natural aggregate and crushed stone aggregate on concrete compressi̇ve and spli̇t tensi̇le strength results
- Tez No: 763579
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada doğal agrega ve kırmataş agrega ile beton numuneleri hazırlanıp laboratuvar ortamında bu numunelerin basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve Schmidt Çekici Deneyi sonuçlarına bakılmıştır. Beton üretiminde kullanılan bu iki agrega sınıfının; betonun mekanik özelliklerine nasıl etki edeceği araştırılmıştır. Bu amaçla hem doğal agrega hem de kırmataş agrega kullanılarak oluşturulan altı farklı tasarım için numuneler hazırlanmıştır. Bu beton numunelerinin hepsinin kıvam sınıfı S4 olup hazırlanmasında aynı türden kimyasal katkı kullanılmıştır. Dökülen Beton Sınıflarının her birinden 21 adet numune alınıp değişen kür şartlarındaki basınç dayanımları gelişimi üç farklı kür şartı altında incelenmiştir. Uygulanan kür şartları standart kür (3 Günlük), ıslak-kuru kür (7 Günlük) ve kuru kür (28 günlük) olarak belirlenmiştir. Değişen kür şartlarında; incelenen Beton Sınıfının basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve Schmidt Çekici Deneyi sonuçlarına bakılmıştır. Her bir tasarım için laboratuvar ortamında değerlendirilen 3 farklı numunenin ortalaması değeri alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; beton karışımında kullanılan kırmataş agrega malzemesinin beton basınç dayanımında ve Schmidt Çekici Deneyinde beton karışımında kullanılan doğal malzemeye göre 3,7 ve 28 günlük numunelerde daha yüksek sonuçlar verdiği ancak yarmada çekme dayanımı sonucunda ise 7, 28 günlük numunelerde doğal malzemeyle yapılan tasarımların daha yüksek sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, natural aggregate and crushed stone aggregate and concrete samples were prepared and the compressive strength, splitting tensile strength and Schmidt Hammer Test results of these samples were examined in the laboratory environment. These two aggregate classes used in concrete production; It was investigated how it affects the mechanical properties of concrete. For this purpose, samples were prepared for six different desing, which were created using both natural aggregate and crushed stone aggregate. The consistency class of all these concrete samples is S4 and the same type of chemical admixture was used in their preparation. 21 samples were taken from each of the Poured Concrete Classes and the development of compressive strengths under varying curing conditions was examined under three different curing conditions. The applied curing conditions were determined as standard curing (3 days), wet-dry curing (7 days) and dry curing (28 days). In changing curing conditions; The compressive strength, splitting tensile strength and Schmidt Hammer Test results of the examined Concrete Class were examined. For each concrete class, the average value of 3 different samples evaluated in the laboratory environment was taken. According to the results obtained; It was determined that the crushed stone aggregate used in the concrete mixture gave higher results in terms of compressive strength and Schmidt Hammer test in samples of 3,7 and 28 days compared to natural aggregate, but as a result of split tensile strength, designs made with natural materials gave higher results in samples of 7, 28 days.