Characterization of a conceptual modified synthetic jet design in a confined space
Sınırlı alanda değiştirilmiş sentetik jetin kavramsal tasarımının karakterizasyonu
- Tez No: 763593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giderek küçülen ve daha güçlenen elektronik parçaları soğutmak ciddi bir zorluk haline gelmiştir. Elektronikleri soğutmak için kullanılan geleneksel yöntemler, boyut, verimlilik ve maliyet açısından yetersiz kaldıkça, yüksek soğutma kapasitesine ve düşük enerji tüketime sahip daha küçük, daha sessiz ve daha ucuz sistemlere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu durum dışardan sıvı kaynağına ihtiyacı olmayan soğutma sistemi olan sentetik jetlerin (sıfır net kütle akı jetlerin) geliştirilmesine neden oldu. Bu tez çalışmasında hibrit sentetik jetleri temel alan kavramsal bir konfigürasyon tartışılmaktadır. Önerilen tasarımın diyafram hareketi sinüzoidal bir piston hareketi ile verilmiş, simülasyonlar zamana bağlı iki boyutlu domen ile gerçekleştirilmiştir. Transient SST k-w türbülans modeline sahip URANS denklemi, akışkanlar mekaniğinin ve enerjinin korunum denklemlerini çözmek için seçilmiştir. Önerilen tasarımın etkisi dar bir kanalda sayısal olarak incelenmiştir. Bölgesel en yüksek ısı aktarım akısında %15'e kadar iyileşme olduğu gözlenmiştir. Toplam ısı transferinde %2 kayıp ile hareketli diyaframın iş girdisinde %26 azalma elde edilmiştir. Araştırma, önerilen tasarımın, sentetik jetlere göre önemli ölçüde daha az iş girdisi ile termal gereksinimleri karşıladığını göstermektedir. Farklı üfleme oranlarının etkisini gözlemlemek için parametrik bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, önerilen tasarımın, yüksek üfleme oranları altında, konveksyonel sentetik jetlere göre yetersiz olduğunu göstermektedir çünkü bu durumlarda önerilen tasarımın çarpma etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cooling relatively small and powerful electronic components is a serious challenge. As the conventional methods to cool electronics became insufficient in terms of size, effectiveness, and cost; the need for smaller, quieter and cheaper systems with high cooling capacity and lower power usage resulted in the development of synthetics jets (zero net mass flux jets) that exempt the cooling system from dependency on an external fluid supply. In this study, a conceptual configuration based on the hybrid synthetic jets is discussed. The motion of the diaphragm in the proposed design is given with a sinusoidal piston movement and the time dependent simulations are conducted with two-dimensional domain. The URANS equation with transient SST k-w turbulence model is selected to solve the governing equations of the fluid dynamics and energy conservation. The effect of the proposed design is investigated in a confined channel, numerically. Up to 15% improvement on the peak local heat transfer flux is found. 26% decrease in the work input by the moving diaphragm is obtained with a 2% loss in the total heat transfer rate. The investigation shows that the suggested design satisfies the thermal requirements with remarkably less work input than the synthetic jets. A parametric study is conducted to observe the effect of different blowing ratios. Results shows the inferiority of the proposed design under the high blowing ratios compared to the conventional synthetic jets as the impinging effect of the proposed design becomes trivial.