Alexey Konstantinovich Lebedev 'İntuba - bas trombon için '1 Numaralı Konçertosu' ile 'Concert Allegro' eserlerinin müzikal analizi ve teknik açıdan incelenmesi
Musical analysis and technical studies of Alexey Konstantinovich Lebedev's 'Concerto No: 1' and 'Concert Allegro' for tuba - bass trombone
  1. Tez No: 763606
  2. Yazar: EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞRI ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada trombonun tarihteki ilk örneklerinden ve nasıl ortaya çıktığından bahsedilmiş, bas trombonun bu süreç içerisindeki gelişimine yer verilmiştir. Özellikle 20. Yüzyıl müziğinin ve sanatının gereksinimleri doğrultusunda modern bas trombonun nasıl şekillendiğinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu çalışmada“1 Numaralı Konçertosu”ile bakır üflemeli çalgılar alanında kendini tüm dünyaya tanıtmış olan Rus besteci ve Tuba icracısı Alexey Konstantinovich Lebedev 'in hayatından kısaca bahsedilmiştir. Bestecinin tuba ve bas trombon repertuvarında önemli bir yeri olan“1 Numaralı Konçertosu”ile“Concert Allegro”eserinin müzikal analizi yapılmış ve eserlerin bas trombon üzerinde çalım teknikleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, the first examples of the trombone in history and how it emerged are mentioned, and the development of the bass trombone in this process is given. In particular, it is mentioned how the modern bass trombone was shaped in line with the requirements of 20th century music and art. Also in this study, the life of Russian composer and Tuba player Alexey Konstantinovich Lebedev, who is known for the whole world in the field of brass instruments with his“Concerto No.1”, is briefly mentioned. The musical analysis of the composer's“Concerto No: 1”and“Concert Allegro”, which has an important role in the tuba and bass trombone repertoire, are made and also suggestions are given about the playing techniques of the works on the bass trombone.