Aleksey Nikolayeviç Kuropatkin ve onun Türkmenistan'ın fethi adlı eseri (transkripsiyon ve değerlendirme)
Alexey Nikolaevich Kuropatkin and his book entitled 'The Conguest of Turkmenistan' (transcription and evaluation)
  1. Tez No: 670533
  2. Yazar: CEYHUN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Aleksey Nikolayeviç Kuropatkin 1848-1925 yılları arasında yaşamış ve Çarlık Rusya'sı ordusunda birçok üst düzey görevlerde bulunmuştur. Kuropatkin'in izlerini, Kuzey Afrika'da, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında, 1904-1905 Rus-Japon savaşında ve Türkistan'ın Rusya tarafından işgali sürecinde görmek mümkündür. Nitekim icra ettiği Hazar Ötesi Valiliği, Savaş Bakanlığı ve Türkistan Genel Valiliği görevleri, onun ne derece mühim biri olduğunu ortaya koymaktadır. 10 yaşında girdiği askeri okul ile tanıştığı Rus ordusundan, Bolşevik İhtilali sonrasında ayrılmış ve yaklaşık 50 yıllık askerlik kariyerini bu suretle tamamlamıştır. Çarlık Rusya'sında bulunduğu görevler onun üstün özelliklere sahip olduğunu ortaya koyuyorsa da, onu diğer askerlerden farklı kılan en belirgin özelliği, askerlik kariyeri boyunca edindiği izlenimleri, tarihi olayları, tecrübelerini kaleme almış olmasıdır. Nitekim ardında bıraktığı eserler günümüzde birçok araştırmaya kaynak olma niteliği taşımaktadır. Özellikle Türkistan coğrafyasına yönelik eserleri bu bakımdan oldukça önemlidir. Türkistan'ın işgali sürecinde bizzat görev alan Kuropatkin'in kaleme aldığı“Türkmenistan'ın Fethi Adlı Eseri”başlıklı eseri de bu kapsamda değerlendirilebilecek eserler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Aleksey Nikolayevic Kuropatkin lived between 1848-1925 and he had many senior positions in Czarist Russia army. You can find out his traces many areas that in North Africa, 1877-1878 Ottoman-Russia war, 1904-1905 Russia-Japan war and occupation of Turkistan by Russia. To understand how important he was at that time, we can look at his career. Some of his duties are: Trans-Caspian governorate, war ministry and Turkestan Guvernor-General. He started his military career at the age of 10, but ended his 50-year military career after the Bolshevik revolution. The most important feature that made his more special than other soldiers beyond the duties he took in the army was that he wrote about his observations, experiences and historical events throughout his military career. Hence, many of the work he wrote were used as a source for scientific studies. Especially his his works on the geography of Turkestan are important. The work titled“The Conguest of Turkmenistan”written by Kuropatkin, who took part in the occupation of Turkestan, is among the works to be evaluated in this context,