Gül ve krizantem kesme çiçeklerinde depolama öncesi ve sonrası vurum işleminin depolama ve vazo ömrüne etkileri
The effects of pulsing before and after storage on storage and vase life of cut roses and chrysanthemums
  1. Tez No: 763614
  2. Yazar: HATİCE DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 922
Özet
Bu çalışmada gül (Rosa hybrida L. Magnum ve Avalanche) ve krizantem (Chrysanthemum morifolium Ramat Bacardi ve Bacardi Sunny) kesme çiçeklerinde depolama öncesi ve sonrası %7 sakkarozlu su çektirme işleminin depolama ve vazo ömrü üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çiçeklerde A (24 saat 20±2°C'de çeşme suyu çektirme, kontrol grubu), B (Depolama sonrası 6 saat 20±2°C'de, %7 sakkaroz+0,5 ml NaOCl+pH (3,5-5,5;5,5-6,5)'lı suyu çektirme) ve C (Depolama öncesi 24 saat 20±2°C'de %7 sakkaroz+0,5 ml NaOCl+pH (3,5-5,5;5,5-6,5)'lı suyu çektirme) uygulamaları iki yıl yapılmıştır. Kesme çiçekler solüsyon içinde (A: çeşme suyunda; B ve C: 0,5 ml NaOCl+düşük pH'lı suda) 4°C'de %70-75 oransal nem (ON) koşullarında 28 gün depolanmıştır. Periyodik olarak beş farklı zamanda yapılan vazo ömrü 20±2oC'de, %60±10 ON'de ve yaklaşık 12 µmol m-2 s-1 ışık yoğunluğunda 12 gün gözlenmiştir. Her iki kesme çiçeklerde muhafaza ve vazo ömrü süresince; bitki besin elementleri (% veya ppm), oransal taze ağırlık miktarı (%), vazo suyu alımı (ml gün-1 g-1 TA), vazo solüsyonunda pH farkı ve elektriksel iletkenlik farkı (µS cm-1), oransal su içeriği (g), solunum hızı (ml CO2 kg-1 h-1), etilen üretim miktarı (ppm), çiçek yaprak ve çiçek taç yaprak rengi (ho), görsel kalite (1-5 skala), çiçek açılımı (0-5 skala), boyun bükme (o), yaprakta klorofil miktarı (mg L-1), çiçek taç yaprakta karbonhidrat miktarı (%) ve vazo ömrü gibi incelenen parametrelerin istatistiksel analizleri (JMP, 5.0.1) sonucunda her iki yılda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Kesme güllerde 21 gün yaş muhafaza ve kesme krizantemlerde 28 gün yaş muhafaza için muhafaza öncesi C uygulamasının yapılmasının daha iyi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kesme güllerde 7 gün veya 14 gün yaş muhafaza sonrası ve kesme krizantemlerde de 14 veya 21 gün yaş muhafaza sonrası B uygulamasının yapılması vazo ömründe olumlu sonuç vermiştir. Her iki çeşit kesme çiçeklerde muhafaza süresine bağlı olarak vazo ömrü ve kalite değerleri periyodik olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of water solution with 7% sucrose before and after storage on the storage and vase life of cut flowers of rose (Rosa hybrida L. Magnum and Avalanche) and chrysanthemum (Chrysanthemum morifolium Ramat Bacardi and Bacardi Sunny) were investigated. A (Tap water uptaking at 20±2°C for 24 hours, control group), B (After storage 7% sucrose+0,5 ml NaOCl+pH (3,5-5,5 or 5,5-6,5) at 20±2°C for 6 hours, water uptaking) and C (Before storage at 20±2°C for 24 hours, 7% sucrose+0,5 ml NaOCl+pH (3,5-5,5 or 5,5-6,5) water uptaking) applications were made for two years in the cut flowers. Cut flowers were stored in solution (A: in tap water; B and C: 0,5 ml of NaOCl +low pH water) at 4°C under 70-75% relative humidity (RH) conditions for 28 days. Periodic vase life at five different times were observed for 12 days at 20±2oC, 60±10% RH and light intensity of approximately 12 µmol m-2 s-1. Different results were obtained in both years for the investigated parameters such as plant nutrients (% or ppm), relative fresh weight amount (%), vase water uptake (ml day-1 g-1 FW), pH difference and electrical conductivity (µS cm-1) difference in vase solution, relative water content (g), respiratory rate (ml CO2 kg-1 h-1), ethylene production amount (ppm), flower leaf and flower petal color (ho), visual quality (1-5 scale), flower opening (0-5 scale), bending the neck (o), amount of chlorophyll in the leaf (mg L-1), amount of carbohydrate in the flower petal (%), vase life and statistical analysis (JMP, 5.0.1) during storage and vase life in both varieties of cut flowers. It was determined that application C before storage was better for 21 days of wet storage in both cut roses and 28 days of wet storage in both cut chrysanthemums. In addition, application of B after 7 days or 14 days of wet storage in vase life of both cut roses and 14 days or 21 days of wet storage in vase life of both cut chrysanthemums gave positive results. Vase life and quality values of both varieties of cut flowers decreased periodically depending on the storage period.