Bazı odunsu çiçekli çalıların kesme çiçekçilikte kullanım amacıyla vazo ömürlerinin belirlenmesi
Determination of vase life of some woody flowering shrubs for use in cut flower
  1. Tez No: 945664
  2. Yazar: ZEYNEP KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kesme çiçekler, kesilerek toplanan ve buket, sepet veya çelenk gibi düzenlemelerde kullanılan çiçeklerdir. İnsanların özel günlerinde tercih ettiği bu ürünler, dünya çapında en çok satılan ve ticareti yapılan süs bitkileri arasında yer almaktadır. Küresel ölçekte kesme çiçeklerin üretimi, tüketimi ve ticareti analiz edildiğinde, gül ve krizantem türlerinin ilk sıralarda bulunduğu görülürken, Türkiye'de karanfiller en üst sırayı almış olup, onu gerbera, gül ve krizantem çeşitleri takip etmektedir. Kesme çiçek sektöründe mevcut türlerin ıslahı ile piyasaya yeni çeşitler sunulmakta olsa da, farklı bitki çeşitliliğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden gül, karanfil, krizantem gibi geleneksel kesme çiçeklerin yetiştiriciliğinde yıl boyu üretim yapabilmek için kontrollü koşullara ihtiyaç vardır. Bu durum kurulum giderleri, sürdürülebilirlik ve enerji yönünden ele alındığında maliyetli olmaktadır. Bu nedenle yetiştiriciler hem müşterilerine farklı ürünler sunma hem de daha sürdürülebilir üretim yapmak adına bazı dekoratif odunsu çiçekli bitkileri yetiştirmeyi denemektedirler. Bu çalışmada, açık arazide yetiştiriciliği yapılan Forsithia intermedia (Altın çanak), Chaenomeles japonica (Bahar dalı), Syringa vulgaris (Leylak), Philadelphus coronarius (Filbahri) gibi bazı odunsu çiçekli türlerin farklı solüsyonlarda vazo ömürleri incelenerek kesme çiçekçilikte çeşitlilik sağlama ve daha sürdürülebilir bir üretim sağlama potansiyelleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, uygulamaların ortalaması alındığında en uzun vazo ömrü Forsythia intermedia (Altın Çanak) türünde gözlemlenmiş olup, 11.7 gün ile en başarılı sonuç kontrol grubundan elde edilmiştir. Ancak bu türde çiçek dökülme sorunu yaşanmıştır. İkinci en iyi sonuç, Chaenomeles japonica (Bahar Dalı) türünde 9.3 gün vazo ömrü ile kaydedilmiş olup, en iyi sonuçlar gümüş nitrat ve kontrol grubundan elde edilmiştir. Bunu Philadelphus coronarius (Filbahri) 7.1 gün ile takip etmiş, en başarılı sonuçlar folik asit ve kontrol uygulamalarından alınmıştır. En düşük vazo ömrü Syringa vulgaris (Leylak) türünde 3.7 gün olarak tespit edilmiş, bu türde gümüş nitrat ve folik asit uygulamaları kontrol grubuna kıyasla daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Cut flowers are flowers that are cut and gathered and used in arrangements such as bouquets, baskets or wreaths. These products, favoured by people for special occasions, are among the most sold and traded ornamental plants in the world. When analysing the production, consumption and trade of cut flowers on a global scale, rose and chrysanthemum species are the most important, while in Turkey carnation is the most important, followed by gerbera, rose and chrysanthemum. Although new varieties are introduced to the market by breeding existing species in the cut flower sector, there is also a need for different plant diversity. The cultivation of traditional cut flowers such as roses, carnations and chrysanthemums requires controlled conditions for year-round production. This situation is costly in terms of installation, sustainability and energy. For this reason, growers are trying to grow some decorative woody flowering plants to offer their customers a variety of products and to make production more sustainable. In this study, the vase life of some woody flowering species, such as Forsythia intermedia (Golden Dish), Chaenomeles japonica (Spring Branch), Syringa vulgaris (Lilac), Philadelphus coronarius (Philadelphus coronarius), grown in the open field, was investigated in different solutions and their potential for providing diversity in cut flower production and for more sustainable production was evaluated. According to the results of the study, the longest vase life was observed in the species Forsythia intermedia (Golden Bell) and the most successful result was obtained in the control group with 11.7 days. However, there was a problem with abscission in this species. The second best result was recorded for Chaenomeles japonica (Spring Branch) with a vase life of 9.3 days and the best results were obtained from the silver nitrate and control groups. This was followed by Philadelphus coronarius (Filbahri) with 7.1 days and the best results were obtained with folic acid and control treatments. The lowest vase life was 3.7 days for Syringa vulgaris (Lilac) and silver nitrate and folic acid treatments gave better results compared to the control group.