Adana ili kesme çiçek toptan fiyatlarının analizi
  1. Tez No: 23916
  2. Yazar: IŞIN OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ Bu çalışmada, Adana ±li Sınırlı Sorumlu çiçek Yetiştirme ve Satış Kooperatif i 'nde 1991 yılı süresince satışa sunulan kesme çiçek fiyatları araştırılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 7 tür kesme çiçek kooperatifte satışa sunulan 38 tür çiçek içerisinde * 93'lük bir pay almaktadır. Araştırma kapsamına alınan çiçekler karanfil, gül, minyatür karanfil, glayöl, krizantem, lilium ve gysophi İladır. Her bir çiçeğin aylar ve 15 'er günlük dönemler itibariyle satışa sunulan toplam miktarlar, satış değerleri ve oranları, tartılı ortalama birim fiyatları ve fiyat değişim oranları bulunmuş, fiyat-talep esneklikleri ve varyasyon katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the price of cut flower which were offered to sale throughout the year 1991 in the province of Adana. 7 varieties of cut flower which were within the scope of this research get 93 % of the share among 38 varieties of flowers. The flowers included in this research are; cornation, rose, miniature cornation, gladiolus, chrysanthemum, lilium and gypsophilla. The total amount of each flower offered for sales within the montly and forthnightly periods balanced average unit price and the rate of price changes according to this were found and their R squares, price-demand elasticities, statistical controll and variation squares were estimated.