Business model innovation implementation: The efficiency of key elements and barriers to consider
İş modeli inovasyonu uygulaması: Anahtar elementlerin verimliliği ve dikkat edilmesi gereken bariyerler
  1. Tez No: 763627
  2. Yazar: İPEK SENA TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURZE YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz dünyasında her şey hızla değişiyor. Teknoloji öngörülemeyen bir hızla büyüyor ve internet kullanımı yaygınlaşıyor. Bu nedenle gelişmelere uyum sağlamak ve yeterli olmak, özellikle iş hayatında hiç olmadığı kadar zor bir hale geldi. Yeni bir inovasyon tarzı olan İş Modeli İnovasyonu,“günümüzde başarılı firmaların temeli”olarak adlandırılıyor. Ancak firmalar iş modeli inovasyonunun öncü örnekleri olarak klasikleşen Apple, Netflix ve Uber gibi şirketlerin başarısına ulaşmakta zorluk çekiyor. Bu durumun temel nedenleri ise İş Modeli ve İş Modeli İnovasyonu kavramı söz konusu olduğunda, işletmelerdeki uzmanların çok fazla belirsizlikle karşı karşıya kalması ve bu konu ile ilgili yeterli uzmanlığa sahip olmamalarıdır. Bu çalışmada araştırılan problem ifadesi aşağıda belirtilmiştir; Uzmanlar, işletmelere rekabet avantajı kazandırmak için gerekli olan başarılı bir İş Modeli İnovasyonu sürecine yardımcı olan anahtar unsurlar ve dikkat edilmesi gereken bariyerler hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Temel araştırma konusu, problem tanımına dayalı olarak formüle edilir. Aşağıda ana araştırma sorusu belirtilmiştir; İş modeli inovasyonu yapılırken kullanılan anahtar unsurlar ve karşılaşılan bariyerler nelerdir? Bu soruya yeterli cevabı verebilmek için literatür taraması yapılmış, iş modeli inovasyonu uygulama sürecini kolaylaştırabilecek anahtar unsurlar belirlenmiş ve sıklıkla karşılaşılan bariyerler tespit edilmiştir. İş modeli inovasyonu gerçekleştiren farklı sektörlerdeki şirketler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, şirketlerin iş modeli inovasyonu yaparken kullandıkları anahtar elementler ve karşılaştıkları bariyerler analiz edilmiştir. Sonrasında, 66 iş modeli inovasyonunu içeren bir veri seti oluşturulmuş ve bu veri seti, iş modeli inovasyonunda kullanılan anahtar elementler üzerinden detaylı olarak incelenmiştir. Veri analizi ve firma görüşmeleri ile iş modeli inovasyonu uygulama sürecini etkin kılmak için kullanılabilecek bir rehber elde edilmiştir. İş modeli inovasyonunda kullanılabilecek anahtar elementler belirlenmiş ve örneklendirilmiştir. Ek olarak iş modeli inovasyonunda sıklıkla karşılaşılan bariyerler örnek uygulamalar ile saptanmıştır. Örneklenen kümeye göre en çok kullanılan iş modeli inovasyonu anahtar elementi müşteri arayüzü olurken, sıklıkla karşılaşılan bariyer ise finansal bariyerler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, everything varies expeditiously. Technology is growing at an unpredictable rate, and internet usage is spreading. Therefore, staying up to date and being sufficient has become more inconvenient than ever, especially in business life. Business Model Innovation (BMI), a relatively new kind of innovation with a growing community of supporters, has been dubbed“the fundamental to successful firms nowadays.”Firms in the market are having difficulty replicating the success of companies like Apple, Netflix, and Uber. This is due to the fact that when it comes to the concept of Business Model (BM) and BMI, experts in businesses face a lot of ambiguity. The following is the problem statement being investigated in this study: Professionals lack knowledge of critical barriers and key elements that aid in the process of successful BMI, which is necessary for transforming businesses. The core research topic is formulated based on the problem description. The followings are the central research questions: What are the key elements used for BMI and what are the barriers to BMI? A literature review was conducted to answer this question adequately, essential elements that could facilitate the BMI implementation process were identified, and frequently encountered barriers were found. Interviews were held with companies in different sectors that carry out BMIs. During the interviews, the key elements that companies use while innovating their BM and the barriers they encounter were analysed and these analyses are included in the article as result of semi-structured interviews. Afterward, a dataset containing 66 BMIs was obtained, and this dataset was examined in detail over critical elements. With the data analysis and semi-structured interviews, a s was obtained that can be used to make the BMI implementation process effective. Key elements that can be used in BMI have been identified and exemplified. In addition, the barriers frequently encountered in BMI have been identified with sample applications. According to the sampled cluster, the most used BMI key element was the customer interface, while the most frequently encountered barrier was financial barriers.