Spin kaplama yöntemi kullanılarak N ve P tipi ZnO ve P-N eklem yapıların üretimi
Production of P and N type ZnO films and P-N junctions by spin coating
  1. Tez No: 763628
  2. Yazar: MERHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ZnO hem organik hem de inorganik uygulama alanlarına giren çevre dostu, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle kolaylıkla üretilebilen bir malzeme olduğu için çalışmamıza konu olmuştur. Bu çalışmada ucuz ve istenilen büyüklükte kaplamaya imkân sağlayan spin kaplama yöntemi ile cam alttabanlar üzerine hem katkısız ve In katkılı n tipi hem de K ve Cu katkılı p tipi ZnO ince filmler üretildi. ZnO p-n eklemleri, iki farklı sıcaklıkta tavlanan ve elektriksel olarak p-tipi davranış sergileyen %2 K ve %1 Cu katkılı ZnO ince filmler kullanılarak üretildi. Literatürde hem fiziksel hem de kimyasal yöntemlerle üretilen p tipi ZnO ince filmlerden bahsedilmektedir. Ancak, bu üretilen p tipi ZnO ince filmlerin çok azı p-n homoeklem yapılara dönüştürülmüştür. Bu nedenle cam alttabanlar üzerine her iki katman için çözelti hazırlayarak sadece farklı sıcaklıklarda tavlama ile ZnO p-n eklemler yapılabileceği gösterildi. Üretilen p-n eklem yapıların ideallik faktörü, engel yüksekliği, seri direnç değerleri ve arayüzey durumları hesaplanarak literatür ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Since ZnO is an environmentally friendly material that can be easily produced by physical and chemical methods, it has been the subject of our study. In this study, both undoped and In-doped n-type and K and Cu-doped p-type ZnO thin films were produced on glass substrates by spin coating method, which is inexpensive and allows coating in the desired size. ZnO p-n junctions were fabricated using 2% K and 1% Cu doped ZnO thin films that were annealed at two different temperatures and exhibited electrically p-type behavior. In the literature, p-type ZnO thin films produced by both physical and chemical methods are mentioned. However, very few of these p-type ZnO thin films were converted into p-n homojunction structures. For this reason, it has been shown that ZnO p-n joints on glass substrates can be made by preparing solutions for both layers and annealing only at different temperatures. The ideality factor, barrier height, series resistance values and interface conditions of the produced p-n junction structures were calculated and found to be compatible with the literature.