Subklinik mitral kapak hastalıklı köpeklerde yeni birkardiyak biyobelirteç olarak SST2' nin diagnostik değeri
Diagnostic value of SST2 as a novel cardiac biomarker in dogs with subclinical mitral valve disease
  1. Tez No: 763626
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAKIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Miksömatöz mitral kapak hastalığı (MMKH) yaşlı ve küçük ırk köpeklerde sıklıkla gözlenir. Özellikle Cavalier King Charles Spaniel (CKCS) ırkı köpekler bu hastalığa predispozedir ve erken yaşta başladığı bilinmektedir. MMKH tanısı, klinik evrelemesi ve terapötik yaklaşımı klinik muayene, radyografi ve ekokardiyografinin kombinasyonuna dayanır. Yeni bir biyobelirteç olan sST2'nin asemptomatik MMKH'nin erken tanısındaki etkinliğinin değerlendirilmesi ve diğer biyobelirteçler (NT-proBNP, cTnI, cTnT, LDH ve CK-MB) ile uyumluluğunu araştırılması amacıyla bu tez çalışması planlandı. Vaka gruplarını ACVIM (Amerikan Collage Veterinary Internal Medicine) sınıflandırmasına göre asemptomatik evrede MMKH'li 63 CKCS ırkı köpek oluşturdu ve hastaşlar üç gruba; Evre-A (n:20), evre-B1 (n:20) ve evre-B2 (n:23) olarak ayrıldı. Hastalara ait klinik, ekokardiyografik, elektrokardiyografik, radyografik muayeneleri, hemogram ve biyokimyasal analizler ile kardiyak biyobelirteçler (sST2, NT-proBNP, cTnI, cTnT, CK-MB) değerlendirildi. Ayrıca MMKH'nin şiddetini belirlemek için oluşturulan MINE (Mitral INsufficiency Echocardiographic) skorlaması ile birlikte kardiyak biyobelirteçler arasındaki ilişki araştırıldı. Serum NT-proBNP ve sST2 seviyeleri evre-A ve evre-B2 grubu hastalara göre evre-B1 grubunda daha yüksek düzeyde ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Myxomatous mitral valve disease (MMVD) is frequently observed in older and small breed dogs. Especially Cavalier King Charles Spaniel (CKCS) breed dogs are predisposed to this disease and it is known as early-onset. The diagnosis, clinical staging, and therapeutic approach of MMVD are based on a combination of clinical examination, radiography, and echocardiography. This thesis study was planned to evaluate the effectiveness of a new biomarker, sST2, in the early diagnosis of asymptomatic MMVD and to investigate its compatibility with other biomarkers (NT-proBNP, cTnI, cTnT, LDH and CK-MB). Case groups consisted of 63 CKCS dogs with MMVD in the asymptomatic stage according to the ACVIM (American Collage Veterinary Internal Medicine) classification, and the patients were divided into three groups; stage-A (n:20), stage-B1 (n:20) and stage-B2 (n:23). Clinical, echocardiographic, electrocardiographic, radiographic examinations, hemogram and biochemical analyzes of the patients and cardiac biomarkers (sST2, NT-proBNP, cTnI, cTnT, CK-MB) were evaluated. In addition, the relationship between cardiac biomarkers and MINE (Mitral INsufficiency Echocardiographic) scoring, which was created to determine the severity of MMVD, was investigated. Serum NT-proBNP and sST2 levels were higher in the stage-B1 than in the stage-A and stage-B2 patients.