İkinci Dünya Savaşı'nın Azerbaycan sinemasına yansımaları
Reflections of the Second World War on Azerbaijan cinema
  1. Tez No: 763675
  2. Yazar: LOGHMAN KAMRANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KÜÇÜKSÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İkinci Dünya Savaşı`nın başlanması ile o dönem Sovyetler Birliği`nin sömürgesinde olan Azerbaycan SSC`de bir anda savaşın merkezinde yer almıştır. Ülkedeki erkek nüfusu savaşa yollanmış, geride kalan ve arka cephe olarak adlandırılan alanda çocuklar, yaşlılar ve kadınlar emek faaliyetinde aktif rol almaya başlamıştır. Ülkedeki her alanda savaş nizamı kurulmuştur. Gıda ve benzeri tüm üretilen mahsullerin ön cepheye, Sovyetler Birliği`nin farklı bölgelerine gönderilmesi ile birlikte kriz ortamı baş göstermiştir. Savaş toplumda bir çok diğer farklı problemleri de beraberinde getirmiştir. Savaşla gelen yeni düzen Azerbaycan SSC`nin sinema alanına da yansımıştır. Azerbaycan Sineması`nda savaş konulu filmler ağırlık kazanmıştır. Yeni filmlerin yapımı için için ön cepheye yönetmenler ve kameramanlar sevk edilmiştir. Savaşın bitiminden sonra da uzunca bir süre Sovyetler Birliği`nde savaşta hüner gösteren kahramanların anısına ve arka cephedeki halkın“Herşey vatan için”şüarı ile verdikleri mücade ile ilgili filmler çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the start of the Second World War, Azerbaijan, which was a colony of the Soviet Union at that time, was suddenly at the centre of the war for the USSR. The male population in the country was sent to war, and the children, the elderly and women, who were left behind and called the rear, started to take an active role in labor activities. The war order has been established in every area of the country. By canalisation of the food or relevant produced products to different parts of the Soviet Union, the crisis environment has been revolted. The war brought many other different problems to the society. The new order that came with the war was also reflected in the cinema field of the Azerbaijan USS. Films about war have gained weight in Azerbaijan Cinema. For the production of new films, directors and cameramen were sent to the front line. For a long time after the end of the war, films were shot in memory of the heroes who showed skill in the war in the Soviet Union and the struggle of the people in the back with the slogan“Everything for the country”.