Matematik öğretiminde eğitsel oyunların akademik başarıya etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of educational games on academic achievement in mathematics teaching: A meta-analysis study
  1. Tez No: 763687
  2. Yazar: BÜŞRA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma ile 2000-2020 yılları arasında Türkiye'de yapılmış ve eğitsel oyunların matematik dersi başarısı üzerindeki etkisini inceleyen birbirinden bağımsız bireysel çalışmaların istatistiksel verilerini meta analiz yöntemi ile birleştirilmesi ve eğitsel oyunların matematik dersi başarısı üzerindeki genel etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatür taraması sonucu ilgili konu kapsamında çeşitli veri tabanlarında bildiri, makale, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenerek 87 adet çalışmaya ulaşılmıştır. Bu çalışmalardanaraştırmanın dâhil edilme kriterlerine uyan 32 adet çalışmanın araştırmada yer almasının uygun olacağı düşünülmüştür.Tüm verileri bir arada görmek ve kodlamaları kolaylaştırmak amacıyla çalışmalardan elde edilen nitel ve nicel veriler öncelikle Microsoft Excel programındadüzenlenmiştir. Meta analiz için gerekli nicel veriler Comprehensive Meta Analysis (CMA) istatistik programına aktarılarak analiz edilmiştir. Meta analiz çalışmasında, Thalheimer ve Cook (2002)'un etki büyüklüğü indeksinden yola çıkılarak yorumlar yapılmıştır. Eğitsel oyunların akademik başarı üzerindeki etkisi incelenirken; dâhil edilen çalışmaların yapıldığı yıl, yayın türü, öğrenim kademesi, yapıldıkları coğrafi bölgeler, kullanılan yöntem ve öğrenme alanına göre yorumlamalar yapılmıştır. Yapılan heterojenlik testleri sonucunda çalışmaların heterojen olduğu görülmüştür. Dolayısıyla rastgele etkiler modeline göre yorumlamalar yapılmıştır. Yayın yanlılığına ilişkin Huni Grafiği ve Orwin Hata Koruma Sayısı olmak üzere iki analize yer verilmiştir. Huni grafiğinde çalışmaların genel etkinin her iki yanına simetrik dağıldığı; Orwin testine göre 947 adet eldeki bulgulara zıt değerlere sahip çalışma bulunabilse şu anda ulaşılan etki büyüklüğünün etkisiz düzeyde olabileceği ki bunun da imkânsız olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla yapılan iki analiz sonucunda da bu meta analiz çalışmasında yayın yanlılığının olmadığı söylenebilir. Analiz sonucunda,eğitsel oyunların öğrencilerin matematik başarıları üzerindeki etki büyüklüğü değeri 0,544 olarak hesaplanmıştır. Bulunan bu değerin literatürdeki kriterlere göre akademik başarı için orta düzeyde olduğubulgusuna ulaşılmıştır.Sonuç olarak, matematik öğretiminde eğitsel oyunların akademik başarı üzerinde olumlu yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of the use of educational games in mathematics education has led many researchers to this field and has created an important academic potential in this field. This research, it is aimed to conduct a meta-analysis study to determine the general effect of educational games on mathematics course success. For this purpose, a literature review was conducted on studies conducted in Turkey between 2000-2020 and examining the effect of educational games on mathematics course success. As a result of the literature review, 87 studies were reached by examining the papers, articles, and master's and doctoral theses in various databases within the scope of the relevant subject. These studies were evaluated according to the inclusion criteria adopted in the study, and it was decided to include 32 studies in thestudy. The effect sizes of these studies and the overall effect size of these studies were analyzed. TheComprehensive Meta-Analysis program wasused in theanalysis of thedata. Thalheimer and Cook's (2002) effect size index was used to evaluate the effect size. Interpretations were made according to the year in which the studies included in the research were made, the type of publication, the level of education, the geographical regions in which they were made, the method used, and the learning area. As a result of the heterogeneity tests, it was seen that the studies were heterogeneous, and interpretations were made according to the random effects model. Two analyzes of publication bias, Funnel Plot, and Orwin Error Protection Number, are included. In the funnel plot, it was concluded that the studies were distributed symmetrically on both sides of the overall effect and that if there were 947 studies with opposite values according to the Orwin test, the effect size reached would be ineffective, which is impossible. The refore, as a result of both analyzes, it was determined that there was no publication bias in this meta-analysis study. As a result of the analysis, the effect size value of educational games on students' mathematics achievement was calculated as 0,544. According to the criteria in the literature, this value was found to be at a moderate level for academic success. In line with the results, some suggestions were made to the researchers.