Kanser tanısı alan hastaların yakınlarının psikolojik iyi oluş düzeylerinin sosyal destek ve baş etme becerileri doğrultusunda incelenmesi
Examination of the psychological well-being levels of the relatives of patients diagnosed with cancer in accordance with their social support and coating skills
- Tez No: 763697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmada, kanser tanısı alan hastaların yakınlarının psikolojik iyi oluş düzeylerinin, sosyal destek ve baş etme becerileri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, hasta yakınlarının çeşitli demografik özelliklerine göre psikolojik iyi oluş düzeyinin, stresle başa çıkma tarzlarının ve sosyal destek düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini; Türkiye genelindeki devlet ve özel hastanelerde yakını kanser tedavisi gören toplamda 228 hasta yakını oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları;“Demografik Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 22.0 programı yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları: psikolojik iyi oluş düzeyinin eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı ancak cinsiyet ve hasta ile yakınlık durumuna göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Sosyal destek düzeyinin cinsiyete, eğitim durumuna ve hasta ile yakınlık durumuna göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Problem odaklı (aktif) başa çıkma düzeyinin cinsiyete, eğitim durumuna ve hasta ile yakınlık durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Duygu odaklı başa çıkmanın, eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı ancak cinsiyet ve hasta ile yakınlık durumuna göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Aile desteği ve özel insan desteği düzeylerinin pozitif yönde psikolojik iyi oluş düzeyini yordadığı saptanmıştır. Problem odaklı başa çıkma düzeyinin pozitif yönde psikolojik iyi oluş düzeyini yordadığı saptanmıştır. Duygu odaklı başa çıkma düzeyinin negatif yönde psikolojik iyi oluş düzeyini yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between the psychological well-being of the relatives of patients diagnosed with cancer, their social support and coping skills. At the same time, it was investigated whether the level of psychological well-being, coping styles and social support levels of patients' relatives differed according to various demographic characteristics. The sample of the research included 228 relatives of patients whose relatives receive cancer treatment in public and private hospitals across Turkey. Data collection tools of the research included“Demographic Information Form”,“Psychological Well-Being Scale”,“Styles of Coping with Stress Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”. The data were analyzed with SPSS 22.0 program. Research results: It was found that the level of psychological well-being differed significantly according to education level, but did not differ according to gender and closeness with the patient. The level of social support did not differ according to gender, education level and closeness with the patient. It was also found that the level of problem-focused (active) coping differed significantly according to gender, education level and closeness with the patient. On the other hand, emotion-focused coping differed significantly according to educational status, but did not differ according to gender and intimacy with the patient. The levels of family support and special human support positively predicted the level of psychological well-being. The level of problem-focused coping positively predicted the level of psychological well-being. The level of emotion-focused coping negatively predicted the level of psychological well-being.