Hâfız Ahmet Çalışır'ın hayatı, eserleri ve hicazkâr makamındaki Mevlevi Ayini'nin müzikal analizi
Hâfız Ahmet Çalışır's life, works and musical analysis of the Mevlevi Ayini hicazkâr maqam
- Tez No: 763717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hâfız Ahmet Çalışır'ı konu edindiğimiz bu çalışmanın amacı sanatçının Hicazkâr makamındaki Mevlevi Ayini üzerinden Türk mûsikîsi alanında bir sanatçı üslubu ve analiz örneği ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde Çalışır ile yaptığımız röportajlardan hareketle sanatçının eğitim ve meslek hayatı, çalışmaları, faaliyetleri, mûsikîye bakış açısı ve üslûbu, üzerinde durulmuştur. Araştırmamızın ikinci bölümünde ise Çalışır'ın bestelediği tekke mûsikîsi formlarından Hicazkâr makamındaki Mevlevi Ayini formunun makam, usûl ve güfte analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ilk olarak Mevlevilik ve Mevlevi Ayini formu ile Hicazkâr makamı hakkında genel bir anlatım yapılmıştır. Devamında Çalışır'ın bestelediği Hicazkâr makamındaki Nev Niyâz isimli Mevlevi Ayini'nin usûl örgüsü, Mevlevi Ayini'nde kullanılan Farsça güfteler, güftelerin manaları ve yazıldığı vezin kalıbı tespit edilmiştir. Son olarak da Nev Niyâz Mevlevi Ayini, müzik cümlelerine ayrılarak makamsal olarak analizi yapılmıştır. Ayrıca bestekârın bestelerinin tamamına ve bazı sanatçı arkadaşlarının ve öğrencilerinin hakkındaki görüşlerine araştırmanın ekler kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, in which we focus on Hâfız Ahmet Çalışır, is to present an example of the artist's style and analysis in the field of Turkish music through the artist's Mevlevi Ayini in the Hicazkâr maqam. In line with this purpose, based on the interviews we made with Çalışır, the artist's educational and professional life, his works, activities, his viewpoint on music and his style are emphasized in the first chapter. In the second chapter, a thematic, methodical, and lyrical analysis of the Mevlevi Ayini form in the Hicazkar maqam, which is one of the tekke music forms composed by Çalışır, is made. In this chapter, a general explanation is made about Mevlevilik, the Mevlevi Ayini form, and the Hicazkar maqam. Afterwards, the methodical pattern of the Mevlevi Ayini named Nev Niyâz, composed by Çalışır, the Persian lyrics used in the Mevlevi Ayini, the meaning of those lyrics, and their metrical patterns are determined. Lastly, the Mevlevi Ayini named Nev Niyaz is divided into musical phrases and analysed based on its maqam. Besides, all of the composer's compositions and his opinions on some of his colleagues and students are included in the appendices of the research.