Karbon nanofiber ile kaplanmış bor katkılı elmas elektrot yüzeyinde kafeik asitin saptanması
Determination of caffeic acid on a boron doped diamond electrode coated with carbon nanofibers
  1. Tez No: 763716
  2. Yazar: HAYA HUMEYDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bor katkılı elmas elektrot karbon nanofiber ile kaplanmış ve yeni bir modifiye elektrot elde edilmiştir. Hazırlanan voltammetrik sensör (CNFs/BDDE) kafeik asit saptanması için kullanılmıştır. Elektrot sistemi (CNFs/BDDE) kafeik asit elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. CNFs/BDDE, kafeik asit için 2.4x10-8 M ile 6.4x10-7 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Önerilen voltametrik sensör ile 1.9 x10-9 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, önerilen elektrokimyasal sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir.
Özet (Çeviri)
A boron doped diamond electrode has been modified with carbon nanofibers and a new modified electrode was obtained. The voltammetric sensor (CNFs/BDDE) prepared was used for detecting caffeic acid. The electrode system (CNFs/BDDE) accelerated the electrode reaction of caffeic acid. CNFs/BDDE exhibited a linear relationship in a range of 2.4x10-8 M -6.4x10-7 M for caffeic acid. A detection limit of 1.9x10-9 M was obtained for caffeic acid at proposed voltammetric sensor. In addition, the analytical parameters of proposed electrochemical sensor such as reproducibility, precision and accuracy were excellent.