Behaviour of HTPB-polyurethane elastomer material reinforced with micro and nano particles
Mikro ve nano parçacıklarla güçlendirilmiş HTPB-poliüretan elastomer malzemenin davranışı
  1. Tez No: 763722
  2. Yazar: EMRE ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KAYNAK, DOÇ. DR. TANER ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hidroksil-Sonlu-Polibütadien Poliüretan (HTPB-PU) elastomer malzemeler genel olarak katı yakıtlı roket motoru gövdelerinde“astar”tabakasında kullanılır. Gerekli mekanik ve termal özellik seviyeleri, bu elastomer matrisin ağırlıkça yaklaşık %10 mikron boyutlu karbon siyahı (mCB) parçacıkları ile güçlendirilmesiyle elde edilir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, mCB'nin tek başına ve daha sonra ağırlıkça %3 nano boyutlu karbon siyahı (nCB), mikron boyutlu zirkonya (mZrO2), nano boyutlu titanya (nTiO2) ve silika (nSiO2) ile birlikte kullanıldığında HTPB-PU elastomer matrisinin mekanik ve termal özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Dolgusuz ve dolgulu HTPB-PU numunelerinin üretimi için kullanılan ana teknik mekanik karıştırma yöntemidir. 70°C, 23°C ve -40°C'de yapılan çekme testleri, tüm dolgu kombinasyonlarının HTPB-PU elastomer matrisinin tüm mekanik özelliklerini tüm sıcaklıklarda arttırdığını göstermiştir. Öte yandan, diğerlerine kıyasla, toplam ağırlıkça %10 mCB parçacıklarının %3 nCB parçacıkları ile değiştirilmesi en yüksek düzeyde iyileştirme sağlamıştır. Tüm numune bileşimleri için yürütülen çeşitli termal analizler, ağırlıkça %10 toplam dolgu içeriği kullanımının HTPB-PU elastomer matrisinin termal özellikleri üzerinde az oranlarda etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyl-Terminated-Polybutadiene Polyurethane (HTPB-PU) elastomer materials are mainly used in the“liner”layer of solid propellant rocket motor cases. The required levels of mechanical and thermal properties are obtained by reinforcing this elastomer matrix with approximately 10 wt% micron-sized carbon black (mCB) particles. Therefore, the main purpose of this study was to investigate effects of mCB alone and then when used together with 3 wt% nano-sized carbon black (nCB), micron-sized zirconia (mZrO2), nano-sized titania (nTiO2) and silica (nSiO2) on the mechanical and thermal properties of HTPB-PU elastomer matrix. The main technique used for the production of unfilled and filled HTPB-PU specimens was mechanical mixing. Tension tests conducted at 70°C, 23°C and -40°C revealed that use of all filler combinations improved all mechanical properties of HTPB-PU elastomer matrix at all temperatures. On the other hand, compared to others, replacement of total 10 wt% mCB particles with 3 wt% nCB particles resulted in highest level of improvements. Various thermal analyses conducted for all specimen compositions indicated that use of 10 wt% total filler content had slight influences on the thermal properties of the HTPB-PU elastomer matrix.