Koruyucu aile olmayı seçmiş ebeveynlerin manevi destek ihtiyacı
The need for spiritual support of parents who choose to become a foster family
  1. Tez No: 763738
  2. Yazar: MERVE ZEYBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Religion, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı koruyucu aile olmayı seçmiş ebeveynlerin koruyucu aile olma nedenleri, süreç öncesinde soru işaretleri, koruyucu aileliği devam ettirme motivasyonları, koruyucu ailelik sırasında yaşadıkları değişimler ve süreç boyunca karşılaştıkları problemlere nasıl çözüm bulduklarından yola çıkarak manevi desteğe olan ihtiyaçlarını anlamaktır. Çalışmanın amacına uygun olarak koruyucu ailelerin koruyucu ailelik öncesi ve sırasında yaşadıklarını derinlemesine analiz edebilmek için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma desenlerinden olgu bilim modeli, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi ve kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, uygunluk düzeyi gözetilerek İslam dinine mensup olarak seçilmiş, 7 anne ve 8 baba olmak üzere 15 koruyucu aile oluşturmaktadır. Derinlemesine mülakat tekniği ile yarı yapılandırılmış bir mülakat protokolü uygulanmış, elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, koruyucu ailelik sırasında koruyucu anne ve babaların hem koruyucu aileliğin genel sıkıntıları, hem çocuklarının problemleri hem de çevrelerinden aldıkları olumsuz eleştirilerden dolayı endişeli, yetersiz, mutsuz, baskı altında hissedebildiği görülmüştür. Çocuklarıyla ilgili problemlerde ruh sağlığı uzmanına başvurmaktan kaçınmayan ailelerimizin, kendi sorunlarıyla ilgili aynı davranışı sergilemediği, onun yerine sosyal destek ve dini başa çıkma yöntemlerini kullandığı tespit edilmiştir. Buradan yola çıkarak ailelerin koruyucu ailelik sürecindeki yeni anlam dünyası inşası, mahremiyet endişeleri, olumsuz dini eleştiriler sonrası mutsuzluk ve vebal altında hissettikleri durumlarda manevi destekten faydalanabileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulgular ışığında, koruyucu ailelerin yakın çevrelerine, bu konuyu farklı açılarıyla ele alacak akademik çalışmalara ve manevi destek uzmanlarına yönelik görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the spritiual support needs of the foster parents based on the reasons for becoming a foster family, question marks before the process, their motivation to continue the foster care, the changes they experienced and how they found solutions to the problems they encountered during the foster care. In accordance with the purpose of the study, we preferred qualitative research method in order to analyze the experiences of the foster families before and during the foster care. As a research design we used phenomenology model and as a sampling method we selected maximum diversity and snowball sampling. The sample of the study consists of 15 Muslim foster parents, 7 mothers and 8 fathers. A semi-structured interview protocol was applied with in-depth interview technique, and the obtained data analyzed by descriptive analysis and content analysis. As a result of the research, it has been seen that during foster care, foster parents can feel anxious, inadequate, unhappy and under pressure due to the general problems of foster care, the problems of their children and the negative criticism they receive from their environment. It has been determined that foster families don't hesitate to consult a mental health specialist for problems related to their children but do not exhibit the same behavior regarding their own problems and instead use social support and religious coping methods. From this point of view, it is thought that foster families can benefit from spiritual support in cases where they feel unhappiness and plague because of the privacy concerns and negative religious criticism they received from their societies. In the light of the findings, opinions and suggestions were presented to the close circles of foster families, academics and spiritual support specialists that will deal with this issue from different angles.