İnternet tabanlı iletişim ortamlarında simgesel iletişim ve tasarımları
Symbolic communication and designs in internet based communication environments
- Tez No: 763739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geçmişten günümüze insanlar yer, zaman ve imkanların çeşitliliğine göre pek çok farklı şekilde birbirleri ile iletişim kurmanın bir yolunu bulmuşlardır. 21. Yüzyılda Internet çağının başlaması ve kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve internet erişiminin her kesimden insana kolaylıkla sağlanması ile yeni iletişim araçları, yöntemleri ve internet kültürleri gelişmeye başlamıştır. Bu yeni çevrimiçi iletişim yöntemleri insanların metin tabanlı iletişimlerinde yoksun olan duygu aktarımını ve kendini ifade edebilmelerini destekler niteliktedir. Tıpkı konuşma dilinde olduğu gibi doğal bir süreç içerisinde zamanla değişen, gelişen ve kendini yenileyen bir sisteme sahip olan bu yeni iletişim araçları, aktarılmak istenen bilgiyi iletmesindeki etkinliği, mizahi yaklaşımları ve yaratıcı kişiye ait nitelikler taşıması nedeniyle oldukça sık kullanılan ve yalnızca bir iletişim aracı değil, eğlence platformu haline de gelmiştir. Bu çalışmada göstergebilimi ve simgesel iletişim kavramlarının tarihçesi, oluşum süreci ve kullanım şekilleri anlatılmıştır. Aynı zamanda ortaya çıkmalarına zemin hazırladıkları emojiler, emoticonlar, internet memleri gibi yeni iletişim araçlarının incelenmesi ve bu denli geniş kesimlere hitap etmesinin kaynaklarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, people have found a way to communicate with each other in so many different ways depending on the variety of place, time and possibilities. With the 21. Century providing personal computers, smart phones and internet being accessible for people from all different backgrounds, new communication tools and internet cultures have begun to form. These new online communication methods supports expressing emotions and self-expression, which is lacking in online text-based communication. These new communication tools, which have a system that changes, develops and renews itself over time in a natural process, just like in spoken languages, are not only a communication tool, but are frequently used because of their effectiveness in conveying information, their humorous approach and the characteristics of the creative person. It has also become an entertainment platform. In this study, the history, formation process and usage patterns of the concepts of semiotics and symbolic communication are explained. And shed light on the sources of these new communication tools such as emojis, emoticons, internet memes, which they paved the way for their emergence, and their appeal to such a wide audiences.