Erkek yüzücülerde kupa uygulamalarının kısa mesafe yüzme performansına etkisi
The effect of cup applications on short distance swimming performance in male swimmers
  1. Tez No: 763764
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı yüzücülerde kupa uygulamalarının kısa mesafe yüzme performansına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, yaşları 18-25 arası 40 erkek yüzücü gönüllü olarak katıldı. Haftada 3 gün 1'er saat rekreatif amaçlı yüzme antrenmanı yapan, herhangi bir sakatlığı veya hastalığı olmayan sporcular çalışmaya dahil edildi. Diyabet, hipertansiyon, böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, spor sakatlığı olanlar, ilaç alkol ve sigara kullananlar veya egzersize uyum sağlayamayacak olanlar çalışma dışı bırakıldı. Tüm gönüllülere testler hakkında gerekli bilgilendirme yapıldı. Gönüllüler Kupa Uygulama Grubu (KUG) 20 erkek sporcu ve Kontrol Grubu (KG) 20 erkek sporcu olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Egzersize uygunlukları açısından Spor Hekimliği Polikliniğinde sağlık kontrolünden geçirildi. Etik kurul belgesi Kayseri Şehir Hastanesi Etik Kurulundan alınarak Sağlık Bakanlığı onayından geçirildi. Gerekli ölçüm ve analizler Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Laboratuvarında yapıldı. Çalışma hakkında gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra çalışmaya katılacak tüm gönüllülerin yazılı onayları alındı.Her iki gruptaki gönüllülerin boy ölçümleri 0.1 cm hassasiyetle ölçüm yapabilen otomatik boy ölçer ile yapıldı (Densi, Türkiye). Birey çıplak ayakla, boy ölçerin üzerine çıkartılıp dik bir pozisyonda sabit bir şekilde beklemesi istenildi. Bu esnada boy ölçerin kaliperi otomatik olarak sporcunun başının üst kısmına temas etmesi ile ölçüm gerçekleştirildi. Kilo ölçümleri bioempedans yöntemi ile çalışan vücut analiz cihazı yardımı ile gerçekleştirildi (Tanita, Japonya).Kupa uygulama grubu (KUG) ve Kontrol grubundaki (KG) tüm gönüllülere 50 m serbest stil yüzme testi yapıldı. Ölçümler Casio marka 0,01 sn. hassaslık derecesinde el kronometresi kullanılarak alındı. Ölçümler alınmadan önce gönüllülere sabit bir ısınma protokolü (5 dk. karada jog ve germe egzersizleri, 5 dk. suda düşük hızda yüzme uygulandıktan sonra teste dahil edildi. Uygulama grubuna uzman ve sertifikalı bir hekim tarafında kupa uygulaması gerçekleştirildi.Kupa uygulama grubundaki (KUG) gönüllüler vücudun üst tarafı soyunuk bir şekilde sedyenin üzerine yüz üstü uzatıldı. Özellikle yüzmede aktif olarak kullanılan kasların üzerine gelecek şekilde (trapezoid, latisimus dorsi, levator skapula, rotator kuff kasları, deltoid, servikal ve torakal paravertebral kaslar) 7 cm çapında 8 adet kupa yerleştirildi ve 3 adet vakum yapıldı. Toplam 5 dakika bekletildikten sonra kupalar çıkartıldı. Kontrol grubuna ölçüm öncesi ve sonrası kuru kupa uygulaması yapılmadı.50 m serbest stil yüzme hız testi havuzun içinden duvara ayak temaslı çıkış pozisyonunda ''Hazır - Çık'' komutu ile başlatıldı. Tüm sporculardan ölçümler esnasında maksimum verim alınabilmesi için motive edici dönütler işitsel olarak verildi. 50 m mesafe tamamlandığında test sonlandırılarak elde edilen derece saniye cinsinden kaydedildi. Her sporcuya, uygun dinlenme aralıkları verilerek (5 dk.) 3 'er kez ölçüm alındı ve elde ettiği en iyi zaman performans skoru olarak kaydedildi. Böylece kupa uygulamasının ilk ölçümleri alınarak yüzme performansı üzerine akut etkisi ölçüldü. Uzman antrenörler tarafında gönüllülere 6 hafta süreyle haftada üç gün yüzme egzersizi yaptırıldı ve kupa uygulası haftada bir kez tekrarlanarak kuru kupa uygulamasının sporcular üzerinde kronik etkisi değerlendirilmiş oldu.Verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Varyans homojenliği Levene testi ile test edildi. İkili gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi uygulandı. Tekrarlı ikiden fazla ölçüm karşılaştırmalar da nicel değişkenler için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi (RM-ANOVA) kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni testi kullanıldı. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analitik Çözümlemeler Ltd. Şti, www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cup applications on short distance swimming performance in swimmers. Forty male swimmers aged 18-25 participated in the study voluntarily. Athletes who did 1 hour of recreational swimming training 3 days a week and who did not have any injuries or diseases were included in the study. Those with diabetes, hypertension, kidney, liver and heart disease, sports injuries, those who use drugs, alcohol and cigarettes or those who could not adapt to exercise were excluded from the study.All volunteers were informed about the tests. The volunteers were randomly divided into two groups as 20 male athletes in the Cup Practice Group (CUG) and 20 male athletes in the Control Group (KG). They underwent a health check in the Sports Medicine Polyclinic in terms of their fitness for exercise. Ethics committee certificate was obtained from Kayseri City Hospital Ethics Committee and approved by the Ministry of Health. Necessary measurements and analyzes were made in Erciyes University Faculty of Medicine Sports Medicine Laboratory. After the necessary information about the study was given, written consent was obtained from all the volunteers to participate in the study. The height measurements of the volunteers in both groups were made with an automatic height meter capable of measuring with 0.1 cm precision (Densi, Turkey). The individual was asked to stand on the height meter with bare feet and stand in an upright position. In the meantime, the measurement was carried out by automatically touching the caliper of the height meter to the top of the athlete's head. Weight measurements were made with the help of a body analyzer working with the bioimpedance method (Tanita, Japan) 50 m freestyle swimming test was performed on all volunteers in the cup practice group (CUG) and control group (KG). Measurements Casio brand 0.01 sec. It was taken using a hand chronometer with precision. Before the measurements were taken, the volunteers were included in the test after a fixed warm-up protocol (5 minutes of jog and stretching exercises on land, 5 minutes of low speed swimming in water. Cup application was performed by a specialist and certified physician in the application group. Volunteers in the cupping group (CUG) were laid face down on the stretcher with their upper body undressed. In particular, 8 cups with a diameter of 7 cm were placed on the muscles actively used in swimming (trapezoid, latisimus dorsi, levator scapula, rotator cuff muscles, deltoid, cervical and thoracic paravertebral muscles) and 3 vacuums were made. After waiting for a total of 5 minutes, the cups were removed. Dry cup application was not applied to the control group before and after the measurement. The 50 m freestyle swimming speed test was started from inside the pool with the“Ready - Exit”command in the exit position with foot contact to the wall. Motivating feedbacks were given audibly from all athletes in order to get maximum efficiency during the measurements. When the distance of 50 m was completed, the test was terminated and the degree obtained was recorded in seconds. Each athlete was given appropriate rest intervals (5 minutes) and 3 measurements were taken and the best time he achieved was recorded as the performance score. Thus, the first measurements of the cup application were taken and the acute effect on swimming performance was measured. Volunteers were given swimming exercises three days a week for 6 weeks by expert trainers, and the cup application was repeated once a week to evaluate the chronic effect of dry cup application on athletes. The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with histogram, Q-Q plots and Shapiro-Wilk test. Homogeneity of variance was tested with Levene's test. An independent two-sample t-test was used for quantitative variables in comparisons between paired groups. One-way analysis of variance (RM-ANOVA) was used for repeated measures for quantitative variables in repeated comparisons of more than two measures. Bonferroni test was used for multiple comparisons. The analysis of the data was carried out in TURCOSA (Turcosa Analitik Çözümlemeler Ltd. Şti, www.turcosa.com.tr) statistical software.