Yabancı tür Trachemys scripta elegans (Wied-Neuwied, 1839)'ın Mersin - Anamur tatlısu sistemlerinde dağılım durumunun belirlenmesi
Determination of distribution status of alien species Trachemys scripta elegans (Wied-Neuwied, 1839) in Mersin - Anamur freshwater systems55
  1. Tez No: 763771
  2. Yazar: MEHMET ALİ ELDELEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmada yabancı bir tür olan Trachemys scripta elegans (Wied-Neuwied, 1839)'ın Mersin-Anamur Tatlısusistemlerinde dağılım durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Türün Mamure Kalesi ve Alyanak Sulak alanında dağılımı yumurtlama öncesi ve yumurtlama sonrası dönemde izlenmiştir. Her iki örnekleme döneminde toplam 40 adet birey sadece Mamure Kalesi'nden örneklenebilmiştir. Alyanak sulak alanında ise sadece yumurtlama öncesi dönemde 6 adet birey gözlenmiş, sulak alanın büyüklüğü, suyun derinliği ve bulanıklık durumu, bireylerin saklanmasına olanak veren vejetasyonun yoğunluğu, bireylerin hızı, ekibin su kaplumbağası yakalama deneyimi gibi sebeplerle ile herhangi bir birey alandanörneklenememiştir.ÇalışmadaT. scripta elegans bireylerinin ilk kez Mamure Kalesi hendek alanı dışında ve hendek alanı ile direk bağlantısı bulunmayan bir alan olan Alyanak Sulak alanında varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada Mamure Kalesi hendek alanında yumurtlama öncesi ve sonrasında örneklenen birey sayısı, dişi erkek oranı, olgunlaşma durumu tespit edilmiştir. Örneklenen bireylerin morfometrik özellikleri ölçülerek, olgunlaşma ve eşeye bağlı oluşan farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the distribution status of Trachemys scripta elegans (Wied-Neuwied, 1839), an alien species, in Mersin-Anamur Freshwater systems.The distribution of the species in Mamure Castle and Alyanak Wetland was observed in the pre-spawning and post-spawning period. In both sampling periods, a total of 40 individuals could only be sampled from Mamure Castle. In the Alyanak wetland, only 6 individuals were observed in the pre-spawning period, and no individuals could be sampled due to the size of the wetland, the depth and turbidity of the water, the density of the vegetation that allows the individuals to hide, the speed of the individuals, and the team's experience of catching freshwater turtles. In the study, the individuals of T. scripta elegans were detected for the first time outside the moat area of Mamure Castle and in Alyanak Wetland, an area that has no connection with the moat area. In addition, the number of individuals sampled from the moat of Mamure Castle before and after spawning period, female-male ratio, maturation status was determined. The morphometric characteristics of the sampled individuals were measured and differences depending on maturation and sex were determined.