Yas süreci ile duygu düzenleme güçlüğü ve bağlanma stillerinin ilişkisi
The connection between emotional dysregulation, attachment styles and the grieving process
- Tez No: 763784
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, duygu düzenleme güçlüğü , bağlanma stilleri ve yas sürecinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır . Katılımcıların cinsiyeti, medeni durum, eğitim düzeyi, sosyo ekonomik durumu, psikolojik özgeçmişi ve son iki yıl içinde kayıp yaşayıp yaşamama durumu , kayba ilişkin özelliklere ( vefat nedeni, yakınlık derecesi , geçen zaman , ani/ beklenmedik kayıp ) göre yas tepkilerinin farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır . Bağlanma stilleri ve yas süreci arasında ilişki olup olmadığı ; duygu düzenleme güçlüğü ile yas süreci arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit edebilmesi amaçlanmıştır . Araştırmada son iki yıl içinde yakınını kaybetmiş ( birinci derece yakın , ikinci derece yakın , üçüncü derece yakın ) , 18-65 yaş arasında ve % 85, 1'i kadın , % 14,9'u erkek 302 katılımcıdan oluşmaktadır . Katılımcıların demografik bilgilerini ve kayba ilişkin özellikleri toplamak adına sosyo demografik bilgi formu; yas şiddetini tespit etmek için“Temel Yas Unsurları Envanteri ”; duyguları ifade edebilme ve düzenleme güçlüğünü ölçebilmek için“Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Form ”; hangi bağlanma özelliğine sahip olduklarını öğrenebilmek adına ise“İlişki Ölçekleri Anketi ”uygulanmıştır . İstatiktiksel analizler sonucunda ; güvenli bağlanan bireylerin yas reaksiyonlarının daha hafif , korkulu ve kayıtsız bağlanan bireylerin ise yas tutma sürecinde daha yoğun tepkiler verdiği görülmüştür. Ek olarak , duygularını anlama, ifade etme ve düzenlemede güçlük yaşayan kişiler ile yas tutma süreçleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır . Kişinin sahip olduğu bağlanma özelliğinin yas tutma sürecini yordamasında duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Demografik değişkenler açısından ele alındığında ; cinsiyet , eğitim durumu ve psikolojik rahatsızlıklar ile yas şiddeti arasında anlamlı bir ilişki vardır. Ancak medeni durum , sosyo ekonomik durum ile arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak kayba ilişkin özellikler ile yas tutma süreci arasındaki ilişkiye bakıldığında ; yakınlık derecesi , geçen zaman , ani ya da beklenmedik bir kayıp olması , vefat nedeni ile anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır . Çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış ; bağlanma stilinin ve duygu düzenleme güçlüğünün yas süreci üzerindeki etkisinin önemi vurgulamıştır .
Özet (Çeviri)
This research is conducted to analyze the connection between emotional dysregulation, attachment styles and the grieving process. In this context, it is investigated whether grieving reactions differed according to the participants' gender, marital status, education level, working life, psychological background, and the fact that they experienced any loss in the last two years (regarding the degree of closeness and cause of death; provided that the loss is a first, second or third-degree relative or spouse). It was aimed to determine whether there is a relationship between attachment styles and the grieving process, and whether there is a suggestive relationship between emotional dysregulation and the grieving process. The research consists of a total of 302 participants, 85.1% female and 14.9% male, between the ages of 18-65, who lost a first, second or third-degree relative in the last two years. In order to collect the characteristics of bereavement and demographic information of participants, a socio-demographic information form; to determine the severity of bereavement,“Basic Elements of Grief Inventory”; to measure the difficulty of expressing and regulating emotions,“Emotional Dysregulation Short Form”; to find out the attachment features,“Measure of Association Survey”was implemented. As a result of the statistical analysis, it has observed that the grieving reactions of securely attached individuals were milder; while the fearful and unconditionally attached individuals showed more intense reactions during the grieving process. Additionally, it has determined that there is a significant relationship between the difficulties in understanding, expressing, and regulating emotions and the grieving processes. It has been concluded that emotional dysregulation plays a mediating role in predicting the grieving process with the individual's attachment characteristics. When considered in terms of demographic factors; there is a significant relationship between gender, educational status, psychological disorders, and the severity of bereavement. However, no significant relationship was found with marital status and socio-economic status. Finally, when examined the relationship between the characteristics of the bereavement and the grieving process; it has concluded that there is a significant relationship with the degree of closeness, elapsed time, whether it is a sudden or unexpected loss, and the cause of death. The findings of the study were discussed in light of the literature; the significant impacts of attachment style and emotional dysregulation on the grieving process were emphasized.